Gratka dla rowerzystów. Kask z papieru

Tech

EcoHelmet/DysonEcoHelmet - papierowy kask rowerowy otrzymał prestiżową nagrodę James Dyson Award

Tegoroczna nagroda James Dyson Award powędrowała do twórców kasku rowerowego z papieru - podaje BBC. Choć wykonany został on z nietypowego dla tej materii tworzywa, wynalazek chroni cyklistów tak samo, jak klasyczne zabezpieczenia.

EcoHelmet jest głównie zaprojektowany z myślą o ludziach, którzy korzystają z systemu samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich i nie zawsze mogą mieć kaski przy sobie.

Jak plaster miodu

Opisuje siebie samą jako "zagorzałą, ale powolną" rowerzystkę. Pomysł stworzenia kasku przyszedł jej do głowy, kiedy korzystała z systemu bike-sharing na całym świecie.

- Kiedy zwiedzałam nowe miasta, nie miałam dostępu do kasku i nie chciałam wydawać za każdym razem 30 dol. - powiedziała w rozmowie z BBC.

Stwierdziła więc, że zaprojektuje kask z tanich, nadających się do przetworzenia materiałów. Według wyliczeń, taki produkt miałby kosztować mniej niż 5 dol.

Po testach

Struktura kasku przypomina plaster miodu, co gwarantuje całkowitą ochronę głowy. Schiffer zapewnia, że dzięki tej konstrukcji jest dobrym amortyzatorem i radzi sobie "niewiarygodnie dobrze ze wstrząsami".

Produkt był testowany w Imperial College w Londynie.

- Mają tam stanowisko badawcze dla kasków i profesor odpowiadający za laboratorium pozwolił mi przetestować wiele materiałów. Okazało się, że było wiele zabawy. Jest rama z kowadłem na dole i prędkościomierz, który mierzy szybkość i uderzenia - wyjaśniła Shiffer w rozmowie z BBC.

- Jest bardzo solidny i każdy, kto trzymał go w rękach jest zaskoczony, jak bardzo - dodała twórczyni EcoHelmet.

Kask jest powleczony materiałem, który chroni go przed deszczem przez ok. trzy do czterech godzin.

Projektantka kasku Isis Shiffer przyznała, że jest bardzo szczęśliwa i pokrzepiona wygraną. Zdaje sobie jednak sprawę, że produkt może być dość trudny do sprzedania. Niełatwo będzie w końcu przekonać ludzi, że papierowy kask jest całkowicie bezpieczny i niezawodny.

Nagroda dla poskramiaczy problemów

Nagroda James Dyson Award jest przyznawana od 2002 roku. Konkurs jest przeznaczony dla studentów i absolwentów z całego świata, którzy "zaprojektują coś, co rozwiązuje problem".

Isis Schiffer otrzyma 30 tys. funtów na rozwój swojego projektu. Sama przyznała, że była "zaskoczona" wygraną,

Chciałaby wprowadzić swoje dzieło w Nowym Jorku na wiosnę, prawdopodobnie oferując je za darmo najpierw wypożyczającym rowery.

Skuteczny?

Kask ma ograniczoną liczbę użyć. Z czasem będzie się niszczył i psuł - zwłaszcza, jeśli będzie noszony na dnie torby. Na ostatecznej wersji kasku pojawią się paski, które będą oznaką tego, że kask należy wyrzucić. Innym sygnałem może być zacisk, który przestanie działać.

Brytyjska instytucja, która ma zapobiegać wypadkom - Royal Society for the Prevention of Accidents nie chce jeszcze udzielać komentarza, ponieważ nie ma wystarczającej wiedzy o produkcie i czy spełnia standardy bezpieczeństwa.

Zobacz: Rowerem przez świat. "Ostatnio kręcę się po Azji" (Film z 16.11.2016)

Rowerem przez świat. "Ostatnio kręcę się po Azji"

Autor: ag/gry / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: EcoHelmet/Dyson