To dzięki niej Stephen Hawking może "mówić". Technologia Intela teraz dostępna za darmo

Tech

PAP / EPAStephen Hawking to brytyjski astrofizyk, który cierpi na stwardnienie zanikowe boczne

Oprogramowanie, które pomaga prof. Stephenowi Hawkingowi "rozmawiać" za pomocą komputera, zostało opublikowane przez firmę Intel w ramach wolnego dostępu ("open source"). Program stworzony przez amerykańską firmę interpretuje sygnały wizualne i tłumaczy je na słowa, które następnie są wypowiadane przez maszynę.

Intel opracował tę technologię specjalnie dla prof. Hawkinga, wybitnego kosmologa i fizyka teoretycznego, ale później zaczęli z niej korzystać również inni chorzy cierpiący na stwardnienie zanikowe boczne (ALS).

Teraz każdy może pobrać specjalny program i z niego korzystać. Razem z pełnym kodem źródłowym został opublikowany na stronie GitHub.

Wiele funkcji

W przypadku prof. Hawkinga program ACAT (Assistive Context-Aware Toolkit) interpretuje dane z czujników, które przechwytują ruchy z mięśni policzkowych słynnego fizyka, ale inne części ciała również mogą być wykorzystywane. Dzięki temu fizyk może komunikować się ze światem zewnętrznym.

Intel ma nadzieję, że ACAT, który działa w systemie Microsoft Windows 7 lub wyższym, będzie wykorzystywany przez naukowców do rozwijania nowych interfesjów dla osób cierpiących na takie choroby jak ALS.

Gigant IT z Santa Clara powiedział BBC, że oprogramowanie oferuje też inne funkcje. - Mamy menu kontekstowe, pozwalające uzyskać dostęp do różnych części komputera - powiedziała główna inżynierka Lamy Nachman. - ACAT można też użyć do korzystania z programu Word i surfowaniu po sieci - dodała.

Jak zaznaczyła, Intel eksperymentował już z wieloma czujnikami, ale ma nadzieję, że także inni będą wypróbowywać inne opcje, odpowiednie do potrzeb i możliwości każdego pacjenta. - Mamy też akcelerometr ruchu, czujnik dla chorych, którzy mogą poruszać tylko jednym palcem oraz przycisk dla kogoś, kto jest w stanie go nacisnąć - powiedziała Nachman.

Autor: tol / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: PAP / EPA