TVN24 Biznes | Tech

Drony z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Ministerstwo szykuje zmiany

TVN24 Biznes | Tech

Autor:
mbl//mro
Źródło:
TVN24 Biznes, gov.pl
Drony w służbie policji
Drony w służbie policjiTVN Turbo
wideo 2/4
TVN TurboDrony w służbie policji

Nawet małe drony, o wadze do 20 kilogramów, będą podlegały obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad przepisami, które być może wejdą w życie za kilka miesięcy. Za brak ubezpieczenia będzie grozić surowa kara.

Drony będą traktowane tak, jak samochody - wkrótce będzie trzeba za nie zapłacić obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Nowe przepisy mają znaleźć się w nowelizacji ustawy o Prawie Lotniczym oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą dronów o masie od 0,25 kg do 20 kg.

Ubezpieczanie OC będzie obowiązkowe dla wszystkich właścicieli bezzałogowych statków powietrznych, czyli dronów czy np. modeli samolotów. Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC miałaby wynieść około 17 tys. złotych.

- Projekt aktualnie znajduje się na etapie uzgodnień i opiniowania, w związku z czym jego treść może ulec zmianie - przekazał portalowi tvn24.pl Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury w korespondencji elektronicznej.

Zmiany mają na celu dostosowanie polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej. Jest szansa, że wejdą w życie już 1 stycznia 2022 roku. Prace legislacyjne dotyczące zmian w prawie lotniczym można śledzić tutaj.

Wypadki z dronami

Właściciele dronów będą płacić ubezpieczanie na wypadek szkód wyrządzonych podczas używania sprzętu. Jak twierdzą eksperci - wraz z popularnością dronów rośnie liczba wypadków z ich udziałem. Przyczyną są często błędy w pilotażu i awarie systemu. Mimo że w porównaniu z samochodami drony ważą niewiele, spadając z dużej wysokości mogą wyrządzić ogromne szkody.

W ubiegłym roku głośno było o dronie, który wylądował na dachu Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Właściciel stracił panowie nad urządzeniem.

Za brak ubezpieczenia OC może grozić grzywna w wysokości nawet 2 tysięcy złotych.

Drony dla 14-latków

Wraz z nowelizacją przepisów o uprawnienia do kierowania dronem do 20 kilogramów będą mogli starać się nastolatkowie od 14. roku życia. Do tej pory uprawnienia pilota bezzałogowego statku powietrznego można było otrzymać, mając minimum 16 lat. Nastolatkowie i pełnoletnie osoby będą musiały, jak dotychczas, przejść obowiązkowe szkolenie i zdać test online w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Projekt przewiduje również wprowadzenie klasyfikacji lotów, do których używane są drony. Obecnie w Polsce drony są używane do lotów komercyjnych, korzystają z nich też m.in. policjanci przy ściganiu piratów drogowych czy przy zapobieganiu wypadkom na jeziorach.

Czytaj też: Nowa broń na piratów drogowych. "Nie ma sytuacji, by ktoś odmówił przyjęcia mandatu"

Autor:mbl//mro

Źródło: TVN24 Biznes, gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości