Drony do rejestracji w całej Europie, bo "może dojść do wypadków"

Tech

ShutterstockPosłowie chcą ustanowienia podstawowych zasad na poziomie UE, jeśli chodzi o drony cywilne o wadze do 150 kg

Komisja Transportu i Turystyki (TRAN) w Parlamencie Europejskim przyjęła nowe zasady dotyczące bezpieczeństwa w lotnictwie. Proponuje m.in. obowiązkową rejestrację dronów. Nowymi regulacjami obejmującymi także bezpieczeństwo cywilnych dronów miałaby się zająć Bruksela.

Obecnie najpopularniejsze drony cywilne - o wadze do 150 kg - są regulowane na poziomie państw członkowskich. Standardy techniczne i bezpieczeństwa są zróżnicowane w poszczególnych państwach członkowskich, co powoduje trudności zarówno dla producentów jak i operatorów transgranicznych - głosi komunikat PE.

Jasne standardy

Europosłowie chcą ustanowienia podstawowych zasad na poziomie UE, jeśli chodzi o drony cywilne o wadze do 150 kg, by zapewnić spójność i jasność standardów, zwłaszcza w odniesieniu do bezpieczeństwa i prywatności. Chcą także, by drony o wadze powyżej 250 g podlegały obowiązkowej rejestracji. - Drony są coraz bardziej widoczne w naszym codziennym życiu. Tworzą cały szereg nowych możliwości dla ludzi i biznesu. To oznacza jednak, że może dojść do wypadków i drony mogą spowodować szkody. Dlatego popieramy nowe zasady ustanawiające obowiązkową rejestrację dronów o wadze powyżej 250 g, a to wymaga, by operatorzy posiadali odpowiednie kwalifikacje, by kierować dronami w przestrzeni publicznej. Nowe zasady nie obejmą większości zabawek dostępnych na rynku - powiedział poseł sprawozdawca Marian-Jean Marinescu po głosowaniu w komisji.

Propozycja parlamentarnej komisji będzie skierowana do dalszych prac. Komisja Europejska ma być obarczona określeniem szczegółowych zasad bezpieczeństwa dla dronów, a także obowiązkowych zasad ich rejestracji.

Orły pogromcami dronów? "To niebezpieczne dla ptaków"

Orły pogromcami dronów? "To niebezpieczne dla ptaków"tvn24bis.pl

Autor: tol//ms / Źródło: europarl.europa.eu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock