TVN24 Biznes | Tech

Ban na TikToka odroczony. Trump daje swoje błogosławieństwo

TVN24 Biznes | Tech

Autor:
kris
Źródło:
CNN, PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zaaprobował transakcję sprzedaży udziałów pomiędzy właścicielem TikToka - chińską firmą ByteDance a amerykańskim gigantem Oracle. W ten sposób odłożono wprowadzenie zakazu pobierania chińskiej aplikacji w USA - poinformowało CNN.

W piątek Departament Handlu USA zapowiedział uchwalenie regulacji, która miała zakazać pobierania TikToka i WeChata przez osoby w Stanach Zjednoczonych. Zakaz na popularne chińskie aplikacje na smartfon miał zacząć obowiązywać od niedzieli 20 września. Po słowach prezydenta USA Departament Handlu przekazał, że zakaz będzie odroczony na tydzień.

Błogosławieństwo Trumpa

Zgodnie z zawartym porozumieniem ByteDance ma wciąż pozostać większościowym właścicielem TikToka - pisze CNN powołując się na osobę "zaznajomioną ze sprawą".

W rozmowie z reporterami Trump przekazał, że zatwierdził ogólne zapisy umowy. - Dałem tej transakcji moje błogosławieństwo. Jeśli dojdą do porozumienia, to świetnie. Jeśli nie - to też w porządku - stwierdził prezydent USA.

Oprócz Oracle w transakcji ma wziąć również gigant handlowy Wal-Mart. TikTok potwierdził w oświadczeniu, że Oracle i Wal-Mart mają razem przejąć 20 proc. udziałów - pisze CNN.

"W ramach tej propozycji Oracle stanie się naszym zaufanym dostawcą technologii, odpowiedzialnym za hosting wszystkich danych użytkowników w USA i zabezpieczanie powiązanych systemów komputerowych. Ma to spełnić wymagania dotyczące bezpieczeństwa narodowego" - poinformował TikTok.

Trump powiedział, że jednym z zapisów umowy ma być przekazanie 5 mld dolarów na fundusz dla amerykańskiego szkolnictwa, choć nie sprecyzował, które firmy mają to zrobić - informuje CNN.

Amerykański prezydent zapowiedział również, że TikTok zostanie zarejestrowany w Teksasie jako nowa firma.

Krytyka

Działanie TikToka było wielokrotnie krytykowane przez Biały Dom. W sierpniu prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym transakcje i umowy z właścicielką popularnej aplikacji internetowej TikTok - firmą ByteDance - stają się nielegalne w USA. Wielu ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa uważa, że TikTok może być używany przez Chiny w celach sprzecznych z interesami USA, w tym - do szpiegowania. Aplikacja była przedmiotem specjalnego dochodzeniu komitetu ds. inwestycji zagranicznych w USA, czyli CFIUS (Committee on Foreign Investment in the United States). Miało on wyjaśnić, czy popularny zwłaszcza wśród młodzieży program do tworzenia krótkich filmów nie niesie zagrożeń dla bezpieczeństwa USA. Ocenia się, że z TikToka korzysta ponad miliard użytkowników na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych liczba użytkowników sięga już kilkudziesięciu milionów i wciąż rośnie.

O aplikacjach

TikTok to aplikacja umożliwiająca dzielenie się krótkimi filmami wideo, która zyskała wielką popularność wśród młodych ludzi w USA i na świecie.

WeChat to komunikator, sieć społecznościowa, a także system mobilnych płatności, posiadający ponad miliard użytkowników w Chinach i innych krajach Azji. W USA korzysta z niego 19 mln użytkowników.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: CNN, PAP