Windows 10 za darmo jeszcze tylko przez kilka dni

Tech

microsoft.comZanim dokonamy aktualizacji systemu, dobrze zrobić kopię zapasową poprzedniej wersji systemu na zewnętrznej pamięci lub dysku

Użytkownicy Windowsa mają jeszcze tylko kilka dni na darmową aktualizację systemu do wersji Windows 10. Potem będzie ona płatna.

Tylko do 29 lipca użytkownicy Windowsa mają możliwość aktualizacji oprogramowania do najnowszej wersji, Windows 10. Nowy system budzi jednak wiele kontrowersji, mając tylu zwolenników, ilu przeciwników. Czy warto go instalować? To zależy od samego użytkownika.

Windows 10 przypomina bardziej poprzednią wersję, Windows 8, która krótko po premierze została mocno skrytykowana. Nowy design, w szczególności wprowadzenie tzw. kafelków, nie wszystkim przypadł do gustu.

Jednak w nowym systemie powrócono do klasycznego Menu Start, którego brak doskwierał wielu użytkownikom "ósemki". Kolorowe kafelki będzie można wyłączyć. Wadą "dziesiątki" jest przede wszystkim usunięcie Windows Media Center i możliwości odtwarzania plików DVD. Użytkownik będzie miał również obowiązek ściągania regularnych aktualizacji.

Masz wybór

Zainstalowanie Windowsa 10 nie oznacza jednak, że nie możemy powrócić do poprzednio używanej wersji oprogramowania. Podobnie, jak w przypadku większości zakupów, Microsoft daje 30 dni na wycofanie się z podjętej decyzji.

Zanim dokonamy aktualizacji systemu, dobrze zrobić kopię zapasową poprzedniej wersji systemu na zewnętrznej pamięci lub dysku.

Microsoft wprowadził też nowość dla firm. Potwierdziły się plotki co do wprowadzania nowego modelu biznesowego, w ramach którego system Windows 10 Enterprise E3, dedykowany dla przedsiębiorców, będzie dostępny poprzez subskrypcję. Koszt wyniesie 7 dolarów miesięcznie za każdy komputer, na którym będzie instalowana specjalna wersja.

Urodzinowa niespodzianka

Promocja na darmowy Windows 10 to nie wszystko. Już kilka dni po zakończeniu promocji Microsoft wypuści aktualizację, stworzoną na pierwszą rocznicę premiery systemu.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nowa wersja oprogramowania, Windows 10 Anniversary Update, nie będzie dostępna dla wszystkich urządzeń, przynajmniej na początku. Nowy system pojawi się 2 sierpnia, a będą go mogli zainstalować użytkownicy komputerów PC i tabletów. Choć spółka zapewnia, że właściciele innego typu urządzeń również będą mieć taką możliwość, nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi.

Jak zapowiada Microsoft, Windows 10 to ostatnia wersja systemu. Nie jest więc wykluczone, że w przyszłości każdy użytkownik będzie musiał ją zainstalować. Spółka podkreśla, że "dziesiątka" jest najbezpieczniejszą wersją - w lutym br. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zaktualizował do najnowszej wersji około 4 mln urządzeń.

Sztuczna inteligencja Microsoftu została fanką Hitlera i Donalda Trumpa:

Sztuczna inteligencja Microsoftu została fanką Hitlera i Donalda TrumpaTVN24 BiS

Autor: PMB / Źródło: techradar.com, komputerswiat.pl, tech.slashdot.org

Źródło zdjęcia głównego: microsoft.com