Ciężarówka bez kierowcy wyjechała na autostradę. Daimler prowadzi testy

Tech


Koncern motoryzacyjny Daimler przetestował na niemieckiej autostradzie samoprowadzącą się ciężarówkę. Autem steruje komputer. System kontroluje przyspieszanie, hamowanie, układ kierowniczy, jest również w stanie zatrzymać pojazd w sytuacji awaryjnej.

Samochód wyjechał na autostradę A8 w okolicach Stuttgartu, miasta, w którym mieści się siedziba niemieckiego koncernu. Z okazji do przejażdżki skorzystał premier kraju związkowego Badenia-Wirtembergia Winfried Kretschmann.

Jak w samolocie

Chociaż samochodem steruje komputer, to w kabinie cały czas obecny jest człowiek nadzorujący sytuację. Może on w razie potrzeby w każdej chwili przejąć kontrolę nad pojazdem.

Technologie stosowane w ciężarówkach Daimlera można porównać do tego, jak działa funkcja autopilota w samolotach. Autonomiczne pojazdy koncernu z Badenii-Wirtembergii, aby utrzymać się na swoim pasie ruchu i omijać ewentualne przeszkody, wykorzystują kombinację radarów, laserów i system kamer.

Koncern motoryzacyjny Daimler przetestował na niemieckich autostradach samoprowadzącą się ciężarówkęmatriały prasowe

System komputerowy może kontrolować podczas jazdy przyspieszanie, hamowanie oraz układ kierowniczy. Jest również w stanie zatrzymać pojazd w sytuacji awaryjnej.

Autor: mb / Źródło: DE RTL TV/x-news