Tech

Producent mercedesów zainwestuje w Polsce pół miliarda euro

Tech

Daimler zainwestuje 500 mln euro w Polsce
Daimler zainwestuje 500 mln euro w Polsce

Niemiecki producent motoryzacyjny Daimler AG ogłosił w środę, że zainwestuje ok. 500 mln euro w nową fabrykę silników, która będzie zlokalizowana w Polsce - podaje Reuters. Koncern chce poszerzyć zasięg swojej produkcji oraz wyjść z nią poza lokalny, niemiecki rynek.

Nowa fabryka ma być zlokalizowana w Jaworze, ok. 70 km na zachód od Wrocławia. Rozpoczęcie produkcji jest planowane na rok 2019. Realizacja tych planów zależy jednak - jak zaznaczył Daimler - od "warunków ramowych", m.in. od pomocy publicznej, na którą liczy koncern.

Fabryka będzie produkowała cztero-cylindrowe silniki benzynowe oraz silniki diesla, które będą wykorzystywane w samochodach marki Mercedes-Benz. Zakłada się, że oddział Daimlera stworzy setki miejsc pracy. Agencja dpa odnotowuje, że rzecznik Daimlera nie potrafił jeszcze powiedzieć, ile miejsc pracy zapewni fabryka w Jaworze.

Zakład będzie pierwszym w Polsce, który produkuje komponenty dla samochodów tej marki.

Sukces?

O inwestycji tego globalnego koncernu rozmawiali goście TVN24 BiS.

- Ja jestem bardzo ostrożna w ocenianiu jakiejkolwiek polityki gospodarczej na jej starcie. - stwierdziła na antenie TVN24 BiS Paulina Hennig-Kloska, posłanka Nowoczesnej. - Mieliśmy już zapowiadane duże sukcesy z różnymi fabrykami samochodów w Polsce. Świętowanie nie służy prowadzeniu negocjacji i realizacji takich inwestycji. Poczekajmy z oceną tego sukcesu, aż będziemy mieli tę inwestycję w Polsce i ona będzie faktem - dodała.

Drugi gość TVN24 BiS poseł PiS Dominik Tarczyński uspokajał i przewidywał powodzenie inwestycji, przytaczając ostatnio publikowane dane makroekonomiczne.

- Dzisiaj mamy komunikat Komisji Europejskiej, która mówi o wyższym wzroście PKB - i to jest prognoza, którą oficjalnie dzisiaj podano - do 3,7 proc., a niektórzy mówią, że to może być nawet 4 proc., Morgan Stanley podawał, że to będzie 3,2 proc. Co prognoza, to mamy wyższe, bardzo dobre przewidywania dla Polski - mówił ze studia TVN24 BiS Dominik Tarczyński z PiS. - Proszę się nie bać, przed tym co się będzie działo, bo fakty mówią: będzie dobrze - skierował swoje słowa do rozmówczyni z Nowoczesnej.

Wygrywamy logistyką i siłą roboczą

24 kwietnia br. dziennik "Rzeczpospolita" podał informację, że koncern zainwestuje w Polsce kwotę 800 mln euro i stworzy ok. 1,5 miejsc pracy. Oznacza to, że motoryzacyjny gigant zainwestuje o 300 mln euro mniej, niż wynikało z pierwotnych, podawanych nieoficjalnie, informacji.

Jak czytamy w dzienniku, negocjacje nadzorowało Ministerstwo Rozwoju. O lokalizacje fabryki nasz kraj rywalizował z Węgrami i Rumunami, które miały przedstawić konkurencyjne oferty.

"O wyborze Polski miały zdecydować konkurencyjna logistyka i dostępność wykształconej siły roboczej, niezbędnej do produkcji zaawansowanych technologicznie silników do aut Mercedesa" - pisała "Rz".

Wicepremier zadowolony

Ministerstwo Rozwoju wydało specjalny komunikat w tej sprawie. "Realizacja projektu zostanie wsparta pomocą publiczną przez polski rząd" - czytamy między innymi.

- Decyzja o ulokowaniu w naszym kraju fabryki silników samochodowych nowej generacji potwierdza otwartość Polski na inwestycje zagraniczne – mówił wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. - Dobrze świadczy też o kondycji polskiej gospodarki, dlatego będziemy konsekwentnie realizować Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, który pozwoli stworzyć warunki zachęcające inwestorów do kolejnych tego typu przedsięwzięć – deklarował wicepremier Morawiecki. - To dobry projekt inwestycyjny marki premium, który opiera się na wysoko zaawansowanej technologii. Na takich przedsięwzięciach nam zależy i będziemy pracować nad tym, aby było ich jak najwięcej. Mam nadzieję, że ta inwestycja będzie katalizatorem następnych dobrych przedsięwzięć, które zwiększają innowacyjność i konkurencyjność polskiej gospodarki – mówił wicepremier Morawiecki. - Jestem przekonany, że ta inwestycja wzmocni polsko-niemiecką współpracę gospodarczą. Ma ona też wymiar symboliczny, bo w tym roku obchodzimy 25-lecie zawarcia traktatu o współpracy z 1991 roku – dodał.

Ekspansja po sąsiedzku i na świecie

Pod koniec kwietnia br., spółka Mercedes-Benz Manufacturing Hungary poinformowała, że Daimler zainwestuje 185 mld forintów (600 mln euro) w swoje zakłady w Kecskemecie w środkowych Węgrzech.

W 2018 roku powstanie w Kecskemecie fabryka karoserii samochodów nowej generacji, wyposażona w najnowsze technologie. Zakład o powierzchni 99 tys. metrów kwadratowych ma kosztować 80 mld forintów (260 mln euro).

 Pozostała część inwestowanego kapitału zostanie przeznaczona na modernizację i zwiększenie mocy

Dpa zwraca uwagę, że w marcu pojawiły się doniesienia, iż Daimler planuje wybudowanie do 2020 roku w Europie nowej fabryki samochodów osobowych.

- Do końca tego roku chcemy podjąć decyzję w tej sprawie - powiedział wtedy szef produkcji Mercedesa Markus Schaefer tygodnikowi "Automobilwoche". Dodał, że popyt zdecyduje, czy będą w tej fabryce produkowane pojazdy z napędem na przednie, czy na tylne koła. W minionych latach często mówiono, że nowa fabryka Daimlera może powstać w Rosji. Schaefer zapowiadał też budowę fabryki silników w Chinach.

Dolnośląska Strefa Aktywności

W 2015 r. na obrzeżach ponad 20-tysięcznego Jawora powstała Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor (DSAG-S3), która jest częścią Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Teren przeznaczony pod inwestycje liczy ponad 460 hektarów. W 2015 r. wybudowaniem fabryki na terenie DSAG-S3 Jawor zainteresowana była indyjska grupa TATA produkująca brytyjskie marki samochodów Jaguar i Land Rover. Polska przegrała rywalizację o inwestycję wartą około miliarda funtów ze Słowacją. Ówczesny wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński mówił wtedy, że oczekiwania inwestora dotyczące pomocy publicznej dla tej inwestycji były zbyt wygórowane.

Ciężarówki na autopilocie. Mercedes szykuje rewolucję
Ciężarówki na autopilocie. Mercedes szykuje rewolucjęmedia.daimler.com, tvn24

Autor: ag/gry / Źródło: Reuters, PAP, Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: tvn

Pozostałe wiadomości