Axel Springer przygotowuje się na rewolucję? "Cyfrowy papier zastąpi tablety"

Tech

Elektroniczny papier zastąpi tablety?

Cyfrowy papier zastąpi tablety - wieszczy dyrektor generalny wydawnictwa Axel Springer Mathias Doepfner. Jego zdaniem w przyszłości newsy będą udostępniane czytelnikom właśnie na elektronicznym papierze. Prace nad nim prowadzi już Sony.

Nowe urządzenie będzie "super cienkie i super giętkie", co sprawie, że czytelnik będzie w stanie złożyć je niczym gazetę i schować do kieszeni - podkreślił szef Axel Springer SE podczas wtorkowej konferencji NOAH Internet Conference w Berlinie. Jego zdaniem "ten elektroniczny papier będzie wyglądał tak jak dziś kawałek tradycyjnego papieru", ale jednocześnie zaoferuje właściwości porównywalne do tabletu, a nawet lepsze - ocenia Doepfner.

Jak pisze Bloomberg, to właśnie Doepfner dokonał transformacji koncernu Axel Springer z tradycyjnych publikacji na wiodące media cyfrowe.

Jeszcze poczekamy?

Bloomberg uważa jednak, że wizja masowego rynku cienkiego cyfrowego papieru to odległa przyszłość. Jednym z producentów, który już pracuje nad tego typu rozwiązaniami jest Sony - ze swoim Digital Paper System. Ale dziś dostęp do tego narzędzia ma wyselekcjonowane grono np. prawników, a koszt strony to 799 dol.

Doepfner, który miał okazję przetestować prototypy takich urządzeń ocenia z kolei, że jedynie kwestią czasu jest to, że taki papier stanie się ogólnodostępny - czytamy. Blooberg zauważa, że wydawnictwa w całej Europie poszukują dróg zarabiania pieniędzy na publikacjach internetowych.

Axel Springer SE to jeden z największych koncernów wydawniczych w Europie, wydaje ponad 150 gazet i magazynów w ponad 30 krajach, między innymi w z Europie Zachodniej, Środkowej (w tym w Polsce) oraz Wschodniej.

Autor: mn / Źródło: Bloomberg