Tech

Złodzieje czyhają na twoje pieniądze. Pięć rad, jak chronić się przed hakerami

Tech

ShutterstockBy uchronić się przed hakerami, wcale nie trzeba być ekspertem z branży IT

W ostatnich kilku tygodniach dociera do nas coraz więcej informacji o atakach hakerskich. Ich ofiarami są m.in. klienci banków. Radzimy co zrobić, by ustrzec się przed nimi i zadbać o bezpieczeństwo naszych danych i systemów. Aby zastosować podstawowe mechanizmy ochronne, wcale nie trzeba być wysoko wykwalifikowanym ekspertem z branży IT.

1. Aktualizuj system

Bardzo często hakerzy wykorzystują powszechnie znane luki, jakie pojawiają się w systemach. Eksperci IT podkreślają, że włamania przy użyciu wyrafinowanych metod zdarzają się bardzo rzadko, a cyberprzestępcy polegają raczej na dobrze im znanych i sprawdzonych „dziurach”.

Producenci systemów mają świadomość istnienia takich ubytków, dlatego też pracują stale nad tym, by je dopracować i uczynić go kompletnym. Dlatego tak istotne jest, by systematycznie aktualizować system operacyjny oraz oprogramowanie, by nowo wykryte luki sprawnie i szybko „załatać”.

2. Zabezpiecz połączenie Wi-Fi

Niezabezpieczone połączenie Wi-Fi na routerze to otwarte drzwi dla dowolnego użytkownika - także potencjalnego hakera. Może on tym sposobem łatwo podsłuchać połączenie czy wydobyć hasło.

To jednak nie najpoważniejsze skutki. Jeśli ktoś używając twojego IP dopuści się czynu karalnego, wszelkie konsekwencje prawne spadną właśnie na ciebie - nieświadomego właściciela niezabezpieczonej sieci.

3. Używaj silnych haseł

Każde hasło można odgadnąć. Trzeba tylko próbować. Jeśli takich prób podejmie się kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy razy, jest to wówczas dużo bardziej prawdopodobne. Taką metodę wykorzystuje właśnie atak „brute force”. Pozwala ona na przetestowanie wielu kombinacji haseł.

Do przechwycenia hasła, wykorzystuje się często informacje o użytkownikach, które można z łatwością pozyskać na ogólnodostępnych stronach i portalach społecznościowych. W dalszej kolejności hakerzy sprawdzają wariacje słownikowe, a potem losowe.

Hasła powinny zatem być unikalne i nieoczywiste. Lepiej zrezygnować z kombinacji typu: „hasło”, "1234", czy imię i nazwisko, ksywka albo nazwę ulubionego zwierzątka. Z badań wynika jednak, że wielu użytkowników wybiera hasła, które bardzo łatwo odgadnąć.

4. Zainstaluj antywirusa

Ale nawet najtrudniejsze hasła nie zdołają pomóc i spełnić zadania, jeśli do komputera przedostanie się wirus. Program antywirusowy jest absolutnym obowiązkiem. Eksperci zalecają wybór tych płatnych, jednak pojawia się wiele darmowych programów. Prócz klasycznego antywirusa, warto zadbać o firewall, który często znajduje się w całym pakiecie.

5. Uważaj na podejrzane maile

Codziennie odbieramy sporo wiadomości wysyłanych na skrzynkę elektroniczną. Niektóre trafią od razu do kosza, inne przyciągają naszą uwagę i kuszą nas wygraną, fakturą, ciekawą informacją.

Podejrzany mail, nieznany nadawca i łatwy łup, to coś co powinno zwiększyć naszą czujność. Być może ktoś właśnie próbuje tym sposobem zastosować phishing. To metoda pozyskiwania haseł bezpośrednio od użytkowników, która wykorzystuje specjalnie spreparowane e-maile.

W ich treści często pojawia się link, po którego kliknięciu, przenoszeni jesteśmy na zakamuflowaną stronę logowania, która niepostrzeżenie pobiera hasło. A stąd już prosta droga dla złodzieja, by uzyskać dostęp do naszego elektronicznego portfela.

Zobacz: dane milionów Polaków łatwym celem dla hakerów

Miażdżący raport NIK. Dane milionów Polaków łatwym celem dla hakerów
Miażdżący raport NIK. Dane milionów Polaków łatwym celem dla hakerówTVN24 BiS

Autor: ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości