"M", "C" a może "S"? Stosujemy łatwe do odszyfrowania blokady smartfonów

Tech

Shutterstock, Marte Løge5cc70c43-57cb-4f57-837a-0bc38ef7ffb6

Wycieki haseł, jakie miały miejsce w ciągu ostatniej dekady pokazały, że najczęściej używanymi hasłami, a tym samym najbardziej narażonymi na atak były "password", "p@$$w0rd" i "1234567". Okazuje się, że wzory, które jako blokadę często stosują użytkownicy smartfonów z Androidem, są równie proste do odszyfrowania.

Marte Log, absolwentka Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii zebrała i przeanalizowała prawie 4 tys. wzorów w ramach swojej pracy magisterskiej. Odkryła, że duża część z nich - bo aż 44 proc. - zaczyna się od węzła położonego w lewym górnym rzędzie ekranu. Z kolei 77 proc. wzorów rozpoczyna się w jednym z czterech narożników.

Im więcej, tym lepiej

Wzór może składać się z minimum czterech węzłów a maksymalnie z dziewięciu. Średnia liczba węzłów wykorzystywanych we wzorze wynosi pięć, co oznacza, że jest ponad 7 tys. możliwych kombinacji wzoru. Jednak większość ludzi do ułożenia wzoru wykorzystuje tylko cztery węzły, co oznacza 1624 kombinacje. Natomiast hasło składające się z ośmiu bądź dziewięciu węzłów to aż 140 tys. kombinacji.

Ponad 10 proc. użytkowników Androida używa wzoru przedstawiającego litery alfabetu takie jak "C", "O", "N", "S", "M", "L". Powód? Na ekranie telefonu łatwo je narysować i łatwo zapamiętać.

Ludzie wybierają np. pierwszą literę imienia małżonka, dziecka lub innej osoby z rodziny. To bardzo ułatwia atak, a szanse ochrony danych znajdujących się w telefonie są jeszcze mniejsze, gdy włamywacz zna osoby bliskie posiadaczowi smartfona.

- Ludzie są przewidywalni - powiedziała Loge w ub. tygodniu na konferencji PasswordCon w Las Vegas, gdzie wygłosiła referat zatytułowany "Powiedz mi kim jesteś, a ja ci powiem jaki masz wzór blokady". Norweżka podkreśla, że nie tylko liczba węzłów jest ważna przy układaniu wzoru. Kluczowa rolę odkrywa sekwencja węzłów, a im bardziej skomplikowany wzór tym lepiej. Dodatkowym rozwiązaniem jest wyłączenie opcji w ustawieniach "pokaż wzór". To utrudni osobie, która patrzy nam przez ramie jego zapamiętanie.

Autor: tol / Źródło: arstechnica, marteloge.no, Kaspersky

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, Marte Løge