Apple czyści swój węglowy ślad w Chinach

TVN24 Biznes

AppleApple równoważy zużycie energii węglowej poprzez energię odnawialną

Apple chce być "neutralny węglowo". Ogłosił dwa nowe programy, których celem jest redukcja emisji węgla w chińskich fabrykach produkujących dla amerykańskiego giganta.

Liczy na to, że do roku 2020 uda się zrezygnować z produkcji ponad 20 mln ton gazów cieplarnianych. Taka ilość odpowiada zanieczyszczeniom produkowanym przez blisko 4 mln pojazdów w ciągu roku.

Apple dzięki swoim proekologicznym działaniom osiągnął zerowy bilans w emisji dwutlenku węgla. Zniwelował zatem tzw. ślad węglowy – całkowitą sumę emisji gazów cieplarnianych wywołanych przez swoją produkcję w Państwie Środka. Należy jednak podkreślić, że pojęcie „neutralny węglowo”, które pada wielokrotnie w oświadczeniu Apple'a, nie oznacza całkowitej redukcji emisji CO2, a na równoważeniu tych emisji poprzez stosowanie odnawialnych źródeł energii.

Apple deklaruje, że długoterminowo, głównym jego celem jest osiągnięcie poziomu, w którym „wszystkie operacje na całym świecie będą oparte w 100 proc. na energii odnawialnej”. Według Apple'a, energią odnawialną firma zasila aktualnie 100 proc. swoich operacji w Chinach i Stanach Zjednoczonych oraz 87 proc. operacji światowych.

Na początek energia słoneczna

Koncern ukończył już pracę nad pozyskaniem 40 megawatów przy użyciu solarów w prowincji Sichan. Zdaniem technologicznego giganta "odpowiada to większym pokładom elektryczności niż całkowite zużycie przez wszystkie biura i sklepy Apple’a w Chinach, co czyni operacje Apple w tym kraju neutralnymi węglowo”.Oczywiście, Apple nie prowadzi całej swojej produkcji wewnątrz. Ma wielu dostawców z całego świata, którzy nie stosują jeszcze rozwiązań neutralnych węglowo. Dużo rzadziej pozyskują energię bezpośrednio i używają energii odnawialnej. Apple chce ich do tego mobilizować.Są następcyFirma Cupertino próbuje rozwiązać ten problem i ogłasza w swoim komunikacie prasowym wydanie dwóch programów, których celem jest redukcja emisji węgla przez ich chińskich partnerów.Program obejmuje: po pierwsze – większą inwestycję w tzw. czystą energię w Chinach, a po drugie, zachęcanie swoich partnerów i dostawców do większej efektywności energetycznej.Śmiertelne żniwo zanieczyszczeńSzybki wzrost gospodarczy Chin niesie za sobą poważne problemy środowiskowe. Według jednego z badań, codziennie w wyniku zanieczyszczenia powietrza, umiera 4 tys. ludzi w kraju. W 2013, rząd przyznał, że niezidentyfikowane zanieczyszczenia przyczyniły się do powstania „nowotworowych wiosek” dotkniętych plagą kilkunastu problemów zdrowotnych. Kraj ten jest największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie."Wyzwanie naszych czasów"W oświadczeniu, prezes Apple’a Tim Cook pisze: „zmiana klimatu jest jednym z największych wyzwań naszych czasów, a moment na działanie jest już teraz… Przejście do nowej, zielonej gospodarki wymaga innowacji, ambicji i determinacji. Absolutnie wierzymy, że możemy pozostawić świat lepszym, niż go zastaliśmy oraz mamy nadzieję, że inni dostawcy, partnerzy oraz firmy będą współdziałać z nami w tych ważnych staraniach”.Apple jest jedną z wielu firm technologicznych, które deklarują próby zasilania swoich operacji przy użyciu 100- procentowej energii odnawialnej. Google, Amazon i Facebook także się do tego zobowiązały, nie określając jednak żadnego terminu w osiągnięciu tego zadania.

Facebook zaprezentował projekt napędzanego energią słoneczną samolotu bezzałogowegoReuters

Autor: ag//km / Źródło: Business Insider, Apple, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Apple