Tech

Haker może przejąć twój telefon i tablet. Odkryto poważną lukę w systemie

Tech

ShutterstockZagrożonych jest 900 mln smartfonów i tabletów

Eksperci z Check Point Software Technologies ostrzegają użytkowników smartfonów z Androidem. Powodem są cztery luki w systemie Google'a, które mogą dać hakerom pełną kontrolę nad urządzeniami. Zagrożonych jest 900 mln smartfonów i tabletów.

Eksperci z Check Point Software Technologies informują na blogu firmy, że odkryli aż cztery tzw. podatności w urządzeniach Android z chipsetami Qualcommu. Amerykańska firma jest wiodącym światowym dostawcą chipsetów LTE, ma 65-proc. udziałów w rynku ekosystemu Android.

QuadRooter, bo tak nazwano luki sprawiają, że hakerzy mogą zyskać pełną kontrolę nad urządzeniem, uzyskując przy tym nieograniczony dostęp do wrażliwych danych. Atakujący mogą również przejąć hasła, śledzić pozycję za pomocą GPS, a nawet nagrywać wideo i dźwięki otoczenia. Podatne na to są topowe marki smartfonów.

Lista urządzeń narażonych na ataki:

- BlackBerry Priv

- Blackphone 1 i Blackphone 2

- Google Nexus 5X, Nexus 6 i Nexus 6P

- HTC One, HTC M9 i HTC 10

- LG G4, LG G5 i LG V10

- Moto X

- OnePlus One, OnePlus 2 i OnePlus 3

- Samsung Galaxy S7 i Samsung S7 Edge

- Sony Xperia Z Ultra

Jak się zabezpieczyć

Jak wskazuje Check Point, rozwiązanie problemów w zabezpieczeniu nie jest proste, ponieważ narażone sterowniki są zainstalowane na urządzeniach jeszcze w fabryce. Wszelkie luki mogą być zatem zostać naprawione jedynie przez zainstalowanie łatki dostarczonej przez producentów.

Dlatego wszystkim użytkownikom telefonów z Androidem radzi się śledzenie informacji o najnowszych aktualizacjach systemu. A w przypadku ich pojawienia, pobranie i zainstalowanie. Obejmują one ważne aktualizacje zabezpieczeń, które pomagają ochronić dane.

Poza tym niezbędne jest uważne czytanie wszelkich próśb podczas instalowania aplikacji. Nasze podejrzenie powinny budzić te z nich, które domagają się uprawnień do rzeczy, które wydają się zbędne lub pobierają duże ilości danych.

Check Point radzi również, aby korzystać tylko z zaufanych sieci Wi-Fi, dostarczanych przez wiarygodne źródło. Firma stworzyła też darmową aplikację - QuadRooter Scanner, za pomocą której można zweryfikować, czy telefon zawiera któryś z błędów.

Zobacz materiał TVN24 BiS o tym, jak możemy zabezpieczyć się przed potencjalnym atakiem hakerów:

Masowy atak hakerów na klientów banki. Zobacz, jak się zabezpieczyćTVN24 BiS

Autor: mb//km / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości