Zła wiadomość dla graczy. Gry wideo mogą zwiększać ryzyko Alzheimera

Tech

callofduty.comZdaniem naukowców granie w "Call of Duty", czy "Assassin's Creed" zwiększa ryzyko Alzheimera

Komputerowe gry akcji takie jak "Call of Duty" czy "Assassin's Creed" zwiększają ryzyko zachorowania na Alzheimera - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Montrealu, które opisuje "The Telegraph".

Zdaniem badaczy z Uniwersytetu w Montrealu miliony osób na całym świecie są narażone na zachorowanie na Alzheimera i inne choroby psychiczne w wyniku grania w takie produkcje jak "Call of Duty" czy "Assassin's Creed".

Gorsza pamięć

Naukowcy porównali mózgi 26 graczy i 33 niegrających. Odkryli, że w czasie gry gracze używają znacznie intensywniej obszaru mózgu, który nazywany jest jądrem ogoniastym, a to ich zdaniem, prowadzi do utraty substancji szarej w hipokampie. To właśnie ten element odpowiada za przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej, a zatem za zdolność uczenia się i zapamiętywania. Już wcześniej udowodniono, że zmniejszenie objętości hipokampu doprowadza do tego, że człowiek ma coraz większe trudności z zapamiętywaniem, co prowadzi do demencji i depresji.

Ryzyko chorób

Kanadyjski zespół naukowców twierdzi również, że jeśli u graczy dojdzie do zmniejszenia substancji szarej, to będą oni bardziej podatni także na choroby psychiczne. Według dr Gregory Westa z Uniwersytetu w Montrealu badania dowiodły, że gry akcji wymagają więcej uwagi u graczy, co wpływa na dwukrotnie częstsze użycie jądra ogoniastego. - Ludzie, którzy grają w gry wideo są bardziej narażeni na zaburzenia neurologiczne, takie jakie jak choroba Alzheimera - uważa dr West.

Naukowcy podkreślają jednocześnie, że wpływ konkretnych gier na ludzki mózg będzie przedmiotem kolejnych badań. Tym bardziej, że w przeszłości nie brakowało naukowych dowodów na to, że granie ma również pozytywne efekty - np. poprawia zdolność koncentracji.

Tysiące godzin

Według danych przedstawionych przez naukowców ludzie na całym świecie spędzają trzy miliardy godzin tygodniowo grając w gry wideo. Szacują, że statystyczna młoda osoba do 21. roku życia spędzi na graniu aż 10 tys. godzin. Ich zdaniem efekty intensywnej pracy mózgu w czasie grania zaczną się pojawiać dopiero później.

Autor: msz/ / Źródło: The Telegraph

Źródło zdjęcia głównego: callofduty.com