BlackBerry wraca do gry i prezentuje nowy smartfon. Dla "młodych profesjonalistów"

Tech

blackberry.comBlackBerry Leap ma trafić na rynek w okolicach kwietnia

Podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie firma BlackBerry zaprezentowała nowy smartfon o nazwie Leap. Ma on zastąpić model Z3. Firma liczy, że nowe urządzenie odniesie sukces przede wszystkim na rynkach wschodzących.

Początkowo Leap ma trafić do sklepów w USA, Kanadzie i na rynki europejskie. Ma być dostępny w okolicach kwietnia i kosztować ok. 275 dolarów.

- BlackBerry Leap jest skierowany do "młodych profesjonalistów - poinformował podczas targów w Barcelonie prezes firmy John Chen. Urządzenie wyposażone jest w wyświetlacz HD o 5-calowej przekątnej, a do tego aparat fotograficzny o matrycy 8-megapikseli z możliwością nagrywania filmów w jakości HD. Za pracę smartfona odpowiada procesor Qualcomm MSM 8960 1.5 GHz oraz pamięć 2GB RAM. Leap wyposażony jest w dysk twardy o pojemności 16GB, jednak ten parametr może być zwiększony przez dodanie karty microSD. Zastosowana bateria ma zapewnić działanie przez ponad 24 godziny.

Za sprawne funkcjonowanie całości odpowiada system operacyjny Blackerry 10.3.1. Dodatkowo producent wyposaży smartfon w szereg aplikacji szyfrujących i zabezpieczających dane użytkownika. Na europejski rynek produkt ma trafić w kwietniu, a zdaniem mediów Leap będzie kosztować 279 dolarów.

Kolejne premiery

BlackBerry podał też, że w ciągu najbliższych miesięcy ma zaprezentować kolejne dwa modele - obydwa z tradycyjną klawiaturą. Jeden z nich firma określa mianem "podwójnego wyświetlacza" z klawiaturą w wersji suwakowej. Może być on porównywany do zakrzywionego ekranu nowego Samsunga Galaxy - podkreśla Reuters. Choć BlackBerry zapowiedziało skupienie się na swojej najmocniejszej działalności w sektorze oprogramowania i bezpieczeństwa danych, to chce też konkurować z takimi gigantami jak Apple i iPhone.

Podczas zeszłorocznych targach Mobile World Congress BlackBerry zaprezentował model Z3. Kosztował on mniej niż 200 dolarów i został zbudowany we współpracy z firmą FIH Mobile. urządzenie miało za zadanie ożywić sprzedaż BlackBerry na rynkach wschodzących, takich jak Indonezja. Cel nie został jednak osiągnięty.

Wraz z premierą nowego modelu BlackBerry ma nadzieję na powrót do segmentu smartfonów.

Autor: mn / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: blackberry.com