Tech

Pożegnanie z BlackBerry. Koniec produkcji flagowego smartfona

Tech

ShutterstockBlackBerry Classic, znany też jako Q20, pojawił się na rynku na początku 2015 roku

Kanadyjski koncern BlackBerry Ltd. poinformował, że przestaje produkcji swojego flagowego modelu smartfona Classic. - To krok w kierunku innowacyjności i rozszerzeniu naszego portfolio - tłumaczy Ralph Pini, dyrektor ds. operacyjnych.

BlackBerry Classic, znany też jako Q20, pojawił się na rynku na początku 2015 roku. Tak jak poprzednie modele firmy posiada chwaloną za poręczność klawiaturę QWERTY, popularną szczególnie przed erą smartfonów z ekranem dotykowym. Teraz firma uznała, że nadszedł czas na inną strategię.

- Jesteśmy gotowi na zmianę, dzięki której możemy dać naszym klientom coś lepszego - dodał Pini. Zaznaczył, że porzucenie produkcji jest "bardzo trudne", ale zmiana "utoruje drogę dla nowych, lepszych doświadczeń".

Niezbędne zmiany

Firma potrzebuje zmian, bo w ostatnich latach jej udział w rynku znacząco się skurczył. Koncern koncentrował dotychczas swoje wysiłki na obsłudze korporacji i agencji rządowych. Z telefonów BlackBerry dla swoich pracowników zrezygnował już Senat USA i planuje zastąpić je smartfonami od Apple i Samsunga.

Kanadyjczycy poinformowali też amerykańskich operatorów, takich jak AT&T i Verizon o zakończeniu produkcji wszystkich urządzeń BlackBerry z oprogramowaniem OS 10.

BlackBerry będzie jednak kontynuował aktualizację OS 10. W przyszłym miesiącu ma pojawić się wersja 10.3.3. Kolejna aktualizacja spodziewana jest w przyszłym roku.

Po decyzji o zaprzestaniu produkcji modelu Classic, akcje spółki zanurkowały o ponad 3 proc.

Zobacz, słabe wyniki Apple:

Słabe wyniki AppleTVN24 BiS

Autor: tol//ms / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock