Literówki mogą ujawniać informacje na temat stanu psychiki

Tech

Podmiana karty SIM, potem kradzież. Jak nie dać się oszustom?TVN24 BiS
wideo 2/5

Błędy klawiaturowe, czyli tak zwane literówki mogą ujawniać informacje na temat stanu psychicznego użytkownika urządzenia mobilnego. Ich śledzenie może w przyszłości pomóc leczyć między innymi chorobę dwubiegunową - oceniają badacze z amerykańskiego Uniwersytetu Illinois w Chicago.

Zdaniem naukowców, epizodom maniakalnym i depresyjnym mogą towarzyszyć powtarzające się wzory w błędach popełnianych podczas pisania na klawiaturze urządzeń mobilnych. Badacze pracują obecnie nad eksperymentem, w którym grupa wolontariuszy pozwala na śledzenie swojego sposobu korzystania z klawiatury za pomocą specjalnej aplikacji na smartfony - BiAffect.

Eksperyment trwa

Epizody maniakalne zdaniem naukowców może poprzedzać zwiększająca się liczba błędów, szybsze pisanie, a także częstsze korzystanie z klawisza do usuwania napisanego już tekstu. Mogą im towarzyszyć również nieoczekiwane ruchy i wstrząsy, które rejestruje akcelerometr telefonu, służący do mierzenia orientacji i nachylenia smartfona. Podczas epizodów depresyjnych z kolei użytkownicy oddalają się od swoich gadżetów elektronicznych i zazwyczaj korzystają jedynie z możliwości wysyłania krótkich, sporadycznych wiadomości tekstowych. - Aplikacja nie gromadzi informacji o tym, co piszemy, ale jak piszemy - wyjaśnił szef zespołu badawczego dr Alex Leow. Jak podkreślił, działanie programu ma być możliwie niezauważalne dla użytkowników, którzy po zainstalowaniu jej na swoim telefonie proszeni są o udzielenie zgody na wykorzystanie danych w badaniu i zastąpienie domyślnej klawiatury telefonu specjalnie przygotowaną nakładką BiAffect. Od chwili udostępnienia aplikacji przez zespół badawczy w marcu tego roku została ona pobrana przez 1,3 tys. użytkowników.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock