Tech

Rewolucja w paliwach. Audi rozpoczęło ich produkcję z wody i CO2

Tech

AudiAudi rozpoczął produkcję syntetycznego e-diesla

Ośrodek badawczy niemieckiego koncernu motoryzacyjnego Audi w Dreźnie rozpoczął produkcję syntetycznego e-diesla - poinformowano w środę w oświadczeniu. Paliwo wytwarzane jest z wody, dwutlenku węgla i zdaniem koncernu jest przyjazne dla środowiska.

Audi informuje, że etap rozruchu wytwórni trwał cztery miesiące.

Współpraca z Amerykanami

W projekcie bierze udział drezdeńskie przedsiębiorstwo energetyczne „sunfire”, które również zarządza wytwórnią. Zakład pracuje według zasady Power-to-Liquid (PtL), wykorzystując ekologiczny prąd do produkcji płynnego paliwa. Jedyne potrzebne w tym procesie surowce to woda i dwutlenek węgla, którego dostawcą jest biogazownia.

Koncern zapowiada jednak, że niedługo część dwutlenku węgla będzie pozyskiwana z powietrza, metodą opracowaną przez firmę Climeworks z Zurychu. Niemiecki producent samochodów podkreśla, że poza tym projektem od 2009 roku angażuje się w prace nad stworzeniem paliw neutralnych pod względem dwutlenku węgla, czyli e-fuels. Wytwórnia e-gazu Audi w dolnosaksońskim miasteczku Werlte na podobnej zasadzie produkuje e-gaz (syntetyczny metan). Współpracuje też z amerykańskim przedsiębiorstwem Joule, które za pomocą mikroorganizmów produkuje syntetyczne paliwo e-diesel i e-etanol.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Audi

Pozostałe wiadomości