Po wypadku autonomicznego samochodu. Gubernator zabrania Uberowi prowadzenia testów

Tech

ShutterstockGubernator Arizony zawiesił Uberowi prawo do testowania aut autonomicznych

Gubernator amerykańskiego stanu Arizona zawiesił Uberowi możliwość testowania aut autonomicznych. To reakcja na tragiczny wypadek z udziałem autonomicznego samochodu, do którego doszło w ubiegłym tygodniu. Samochód Ubera śmiertelnie potrącił kobietę w miejscowości Tempe w Arizonie.

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło 18 marca. Elaine Herzberg została uderzona przez samochód, kiedy w niedozwolonym miejscu przeprowadzała rower przez ulicę. Auto jechało z prędkością 65 kilometrów na godzinę i poruszało się w trybie automatycznym, choć za kierownicą siedział operator, sprawujący nadzór nad jazdą testową.

Decyzja gubernatora Arizony

Po wypadku Uber zawiesił testy autonomicznych samochodów. Teraz taką decyzję podjął też gubernator Arizony. W ocenie Douga Duceya, wideo ze zdarzenia opublikowane przez policję jest "niepokojące, alarmujące, i wywołuje wiele pytań o zdolność Ubera do kontynuacji testów w Arizonie" - napisał gubernator i dodał, że zalecił, by zawiesić Uberowi możliwość testowania pojazdów autonomicznych na publicznych drogach Arizony.

Decyzję gubernator podjął w "interesie mieszkańców stanu".

Reuters przypomina, że Arizona do tej pory była kluczowym miejscem, gdzie Uber mógł testować połowę z posiadanych 200 aut autonomicznych. Uber oświadczył w poniedziałek, że "jest w dialogu z urzędem gubernatora".

Firmy zawieszają testy

Po wypadku Uber sam zdecydował zawiesić wszystkie testy pojazdów autonomicznych w Ameryce Północnej, które prowadzone były także w San Francisco, Pittsburghu i Toronto. Na podobny krok zdecydowała się Toyota, która testowała samochody autonomiczne na drogach publicznych w stanach Michigan i Kalifornia.

Reuters przypomina, że rozwojem autonomicznych samochodów zajmuje się też m.in. Alphabet (Google) i General Motors.

Zaraz po wypadku w Arizonie doradcy amerykańskiego Kongresu zauważali, że zdarzenie może opóźnić procedowanie ustaw regulujących poruszanie się aut autonomicznych po publicznych drogach.

Autor: ps//sta / Źródło: Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock