Apple zaczyna spłacać gigantyczny podatkowy dług

Tech


Koncern Apple wpłacił na specjalny rachunek pierwszą transzę niezapłaconych wcześniej Irlandii podatków - poinformował minister finansów tego kraju, Paschal Donohoe. Amerykańska firma zalega władzom w Dublinie 13 miliardów euro.

Władze Irlandii utworzyły specjalny rachunek powierniczy, na który mają wpłynąć zaległe daniny. Według Donohoe Apple wpłaciło właśnie pierwszą transzę w wysokości 1,5 mld euro.

W marcu Irlandia wynajęła Amundi, BlackRock Investment Management i Goldman Sachs Asset Management do zarządzania rachunkiem i dokonywania inwestycji o niskim poziomie ryzyka, aby tym samym chronić interesy irlandzkiego podatnika.

Przywileje dla Apple'a

KE zażądała pod koniec sierpnia 2016 r., by w Irlandii, gdzie Apple ma swą europejską siedzibę, tamtejszy fiskus wyegzekwował od amerykańskiej korporacji ok. 13 mld euro niezapłaconych podatków za lata 2003–2014. W trakcie śledztwa Bruksela doszła do wniosku, że Dublin zapewnił firmie niedopuszczalne przywileje podatkowe, dzięki czemu przez lata płaciła ona podatki znacznie niższe niż inne przedsiębiorstwa.

KE wskazała, że efektywna stawka podatku od zysku płaconego przez dwie zarejestrowane w Irlandii spółki córki Apple'a obniżyła się z 1 proc. w roku 2003 do 0,005 proc. w roku 2014 - co należy traktować jako niedozwoloną pomoc publiczną.

Spór

W październiku 2017 roku Komisja Europejska pozwała Irlandię do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z tym, że rząd tego kraju nie odzyskał od Apple zaległych podatków. Władze Irlandii uznały decyzję "za wyjątkowo godną ubolewania", zwłaszcza w związku z tym, że "sprawa dotyczy tak wielkiej sumy do odzyskania".

Tymczasem w grudniu polskie władze poinformowały, że przystąpią do sporu popierając stanowisko Komisji Europejskiej. Wsparcie ze strony Warszawy ma ograniczone znaczenie prawne, ale spore pod względem symbolicznym.

Za pośrednictwem utworzonych w 1980 roku irlandzkich spółek córek Apple realizuje znaczną część swej międzynarodowej działalności komercyjnej. Spółki te partycypują w kosztach prac badawczo-rozwojowych, otrzymując w zamian prawa do własności intelektualnej i udział w zyskach. Irlandia, a także kraje Beneluxu są krytykowane przez większe państwa unijne za umożliwianie międzynarodowym korporacjom unikania płacenia podatku od zysku wypracowanego w państwach UE.

Autor: ps//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock