Problemy z Apple Watch. Wada kluczowego elementu opóźnia dostawy?

Tech

AppleApple Watch trafi do wielu klientów dopiero w czerwcu

Kluczowy element zegarka Apple Watch, czyli Taptic Engine jest wadliwy. Koncern ma ograniczyć dostępność nowego produktu - ujawnił “The Wall Street Journal” . Możliwe, że wpłynie to na dostawy zamówionych już zegarków, które miały trafić do klientów w czerwcu.

Taptic Engine to system silników wewnątrz zegarka, który poprzez wibrację na nadgarstku pomaga przekazać powiadomienia użytkownikowi. Służy też np. do wysyłania innym informacji na temat rytmu bicia serca osoby noszącej zegarek. Za jego produkcję były odpowiedzialne dwie fabryki: w Chinach i Japonii.

Będą opóźnienia?

“The Wall Street Journal” ujawnił, że Taptic Engine z chińskiej fabryki AAC Technologies Holdings jest wadliwy. Testy niezawodności urządzenia, które opisuje dziennik, wykazały, że silnik nie do końca działa tak jak powinien. Z informacji gazety wynika, że Apple “zezłomowało” część zegarków, ale nie planuje wycofania produktu ze sprzedaży i wysyłki urządzeń, bo nie ma sygnałów, że sprzęt z defektem trafił do klientów.

Warto podkreślić, że w urządzeniach, gdzie wykorzystano komponenty z japońskiej fabryki Nidec są sprawne. Dlatego też Apple zdecydowało na przeniesienie niemal całej produkcji silnika do tej firmy. Jednak - jak pisze “WSJ” - zwiększenie produkcji może trochę potrwać. A to może wpłynąć na dostawy zamówionych już zegarków, które miały trafić do klientów w czerwcu.

Długie oczekiwanie

Apple Watch można zamawiać od 10 kwietnia. W wielu krajach przed salonami z urządzeniami firmy z Cupertino w Kalifornii ustawiały się kolejki. Tysiące osób chciały choćby zobaczyć najnowsze dziecko spod znaku nadgryzionego jabłka. Jednak wielu kupujących nie kryło rozczarowania, gdy dowiadywali się, że zamówione zegarki dotrą do nich dopiero w czerwcu.

“Nasz zespół stara się jak najszybciej realizować zamówienia. Wiem, że wielu klientów musi długo czekać na Apple Watch i doceniamy ich cierpliwość” - poinformował w zeszłym tygodniu Apple uspokajając klientów.

“WSJ” podaje, że nie jest jasne w jakim stopniu problemy z silnikiem Taptic przyczyniły się do niedoborów i opóźnień w realizacji zamówień zegarków. Jednak informatorzy dziennika donoszą, że Apple rozważa uruchomienie produkcji komponentu w fabryce na Tajwanie. Ma to przyśpieszyć i usprawnić dostawy.

W poniedziałek Tim Cook, szef Apple powiedział, że “popyt na zegarki jest większy niż podaż”, ale nie zdradził liczb dotyczących sprzedanych i zamówionych produktów. Dodał też, że jest “ogólnie zadowolony” z harmonogramu produkcji.

Taptic Engine to system silników wewnątrz zegarka Apple Watchapple.com

Apple Watch

Jest inteligentnym zegarkiem wyprodukowanym w trzech wersjach - Watch Sport, Watch, Watch Edition. Odpowiednio każda z wersji cechuje się dwoma rozmiarami koperty - 38 i 42 milimetry. Zegarki posiadają tę samą specyfikację techniczną, różniąc się natomiast paskami i komponentami, z których zostały one wykonane. Zegarek umożliwia odbieranie rozmów telefonicznych, otrzymywanie powiadomień, czytanie wiadomości e-mail, śledzenie aktywności fizycznej użytkownika czy sterowanie urządzeniami w inteligentnym domu. Apple Watch obsługuje płatności Apple Pay i zapewnia dostęp do wirtualnego asystenta Siri. Według producenta urządzenie będzie pracować na jednym ładowaniu do 18 godzin.

Czy Apple Watch będzie sukcesem?TVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: The Wall Street Journal, Reuters, tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: Apple