Znani projektanci bronią Apple w wojnie patentowej z Samsungiem

Tech

Neirfy / Shutterstock.comApple pozwał Samsunga w 2011 roku, twierdząc, że południowokoreańska firma ukradła jej technologię i wygląd iPhone'a

Zdaniem amerykańskiego sądu, Samsung naruszył prawo patentowe twórcy iPhone'a i musi zapłacić gigantyczne odszkodowanie. Samsung odwołał się, teraz Sąd Najwyższy oceni, czy nałożona kara nie jest zbyt wysoka. Po stronie Apple stanęli światowej sławy projektanci.

Ponad 100 osób związanych z modą i projektowaniem stanęło w obronie Apple w wojnie patentowej z Samsungiem. Złożyli oświadczenie przez sądem, który

Spór Apple z Samsungiem

Wśród osób, które poparły Apple, są znani projektanci, jak Calvin Klein, Paul Smith i Alexander Wang, dyrektor wzornictwa przemysłowego w Parsons School of Design czy Tony Chambers, redaktor naczelny magazynu "Wallpaper". Ich zdaniem, Samsung powinien zapłacić całą kwotę za naruszenie projektu swojego konkurenta.

Apple pozwał Samsunga w 2011 roku, twierdząc, że południowokoreańska firma ukradła jej technologię i wygląd iPhone'a. Od tej pory konflikt między gigantami trwa.

Jak stwierdzili specjaliści, charakterystyczny wygląd urządzenia zachęca ludzi do zakupu, bez względu na producenta. Samsung przyznał się do skopiowania konkurenta, m.in. zaokrąglania kształtu w smartfonach w taki sposób, jak robi to Apple.

Przełom w sprawie

W grudniu 2015 roku Sąd w Kalifornii orzekł, że Samsung naruszył patent amerykańskiej firmy. Twórca Galaxy został zmuszony do zapłaty Apple ponad pół miliarda dolarów odszkodowania, jednak jednocześnie odwołał się od wyroku sądu. W lutym sprawę przejął Sąd Najwyższy, otwierając drogę do kolejnego pola bitwy w wojnie patentowej między gigantami.

Sędziowie nie zamierzają tym razem rozważać winy Samsunga, ale ocenić, czy nałożona kara nie była zbyt wysoka, jak uważa poszkodowana firma. Oczekuje się, że sąd podejmie przełomową decyzję o tym, czy łączne zyski z nielegalnie skopiowanego projektu należy ocenić jako przestępstwo.

Samsung zaniżał zużycie prądu w telewizorach? Firma zaprzecza:

Samsung zaniżał zużycie prądu w telewizorach? Firma zaprzeczaTVN24 BiS

Autor: PMB//ms / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Neirfy / Shutterstock.com