Apple pokazał trzy nowe iPhone'y. X rozpozna twoją twarz

Tech

Prezentacja iPhone'a XCBS
wideo 2/2

Firma Apple zaprezentował dzisiaj w Cupertino trzy nowe modele iPhone’a - 8, 8 Plus oraz jubileuszowy X. Obie wersje iPhone 8 trafią do sprzedaży 22 września, a iPhone X - 3 listopada.

Apple pokazało nowe produkty podczas pierwszej konferencji prasowej w Steve Jobs Theater w Apple Park, nowej siedzibie firmy w kalifornijskim Cupertino.

Gwoździem programu była prezentacja modelu iPhone X, który przygotowano na 10. rocznice premiery pierwszego iPhone'a.

Smartfon wyposażono w 5,8-calowy wyświetlacz od brzegu do brzegu z rozdzielczością 2436x1125 (458ppi), szklaną przednią i tylną obudowę i metalowe krawędzie. Smartfon nie ma znanego z wcześniejszych produktów Apple przycisku Home, którego funkcję we wszystkich aplikacjach przejęło przesunięcie palcem w górę. Urzadzenie wyposażono w podwójny procesor A11 Bionic Neural z możliwościami uczenia się, przystosowany do rozpoznawania twarzy użytkownika.

Mała wpadka

Twórcy zapowiadają, że dzięki sensorom 3D i czujnikom podczerwieni systemu Face ID (zastępującego dotychczasową identyfikację na podstawie odcisków palców) nie będzie się dało oszukać obrazem ani trójwymiarową maską właściciela. Zabezpieczenie ma działać również w ciemności. Poza samym smartfonem ma on również chronić Apple Pay. Poboczną funkcją systemu mają być Animoji – animowane emoji odzwierciedlające zmiany wyrazu twarzy użytkownika. Co ciekawe, w trakcie prezentacji na scenie pierwsza próba Face ID okazała się niepowodzeniem i konieczne było wykorzystanie drugiego smartfonu.

Podwójna tylna kamera 12MP z optyczną stabilizacją obrazu i cztero-LED-owym fleszem, w którą wyposażono iPhone X, ma rywalizować z Samsung Galaxy Note 8. Najnowszy model flagowy iPhone’a korzysta z systemu iOS 11. Produkt w cenie 999 dol. trafi do sprzedaży 3 listopada.

Razem z iPhone X zaprezentowano dwie wersje iPhone 8. Oba modele zostały wyposażone w wyświetlacze Retina HD: 4,7-calowy (iPhone 8) i 5,5-calowy (iPhone 8 Plus). Urządzenia obsługują technologię True Tone, pozwalającą na automatyczne dostosowywanie jasności wyświetlacza do poziomu oświetlenia. Głośniki stereo smartfonów mają zapewniać o 25 proc. głośniejszy dźwięk i głębsze basy.

Smartfony iPhone 8 korzystają z opracowanych przez Apple sześciordzeniowych procesorów A11 Bionic, które mają być o 70 proc. szybsze niż A10. Podobnie jak iPhone 7 i 7 Plus, urządzenia są wodo- i pyłoodporne. Modele iPhone 8 Plus i iPhone X mają być pierwszymi smartfonami Apple umożliwiającymi ładowanie bezprzewodowe; dodatkowo iPhone X ma gwarantować o 2 godz. dłuższe działanie baterii niż iPhone 7.

Podwójne tylne kamery iPhone 8 mają pozwalać na kręcenie filmów w jakości 4K przy 60 fps i HD przy 240 fps. W połączeniu z nowymi żyroskopami i usprawnioną technologią renderowania obrazu aparaty mają pozwalać na sprawną obsługę rzeczywistości rozszerzonej (AR). Oba modele trafią do sprzedaży 22 września. Wcześniej, 19 września, ukaże się iOS 11.

Wg ostatnich prognoz w bieżącym kwartale firma spodziewa się uzyskać ok. 49-52 mld dol. przychodu ze sprzedaży smartfonów.

Apple nie jest jedynym producentem, który pokazał swoje nowe smartfony. W ostatnich dniach swoje produkty zaprezentowały LG, Samsung i Xiaomi.

Co jeszcze?

Apple zapowiedział również nowe modele inteligentnego zegarka Apple Watch 3 i telewizora Apple TV 4K zapowiedziała firma Apple na konferencji w Steve Jobs Theater w Kalifornii. Produkty trafią do sprzedaży między 15 a 22 września.

Zgodnie z przewidywaniami entuzjastów, Apple Watch 3 wyposażono w technologię LTE, pozwalającą urządzeniu na łączenie się z sieciami komórkowymi bez pośrednictwa smartfona. Umożliwi to wykonywanie połączeń telefonicznych i odbieranie wiadomości z użyciem zegarka, obsługę głosu Siri, a także słuchanie muzyki z Apple Music bez konieczności jej uprzedniego pobierania.

Funkcję anteny LTE pełni wyświetlacz, co pozwoliło zachować rozmiar poprzedniego modelu. AW3 wyposażono również w bardziej wydajny dwurdzeniowy procesor, pozwalający utrzymać 18-godzinne działanie baterii na pojedynczym ładowaniu. Urządzenie trafi do sprzedaży 22 września. Jak podało Apple, sprzedaż Apple Watch wzrosła o 50 proc. rok do roku, co pozwoliło zastąpić Rolex na pierwszym miejscu w rankingu zegarków.

AW3 korzysta z systemu WatchOS 4. Obok licznych funkcji fitnessowych towarzyszące systemowi aplikacje mają również umożliwiać monitorowanie rytmu serca. W razie wykrycia arytmii lub zaburzeń mogących wskazywać na ryzyko zawału aplikacja wystosuje ostrzeżenie dla użytkownika. Premiera WatchOS 4 zapowiadana jest na 19 września.

Obok nowego modelu inteligentnego zegarka firma ujawniła również Apple TV 4K oferujące wsparcie zarówno HDR 10, jak i Dolby Vision. Telewizor wyposażono w procesor A10 Fusion. Gry i aplikacje na Apple TV 4K będą dostępne w Apple Store. Nowy model inteligentnego telewizora trafi do sprzedaży 22 września.

Oprócz produktów firma zapowiedziała również otwarcie nowych centrów sprzedaży. Wg danych Apple, sklepy firmy odwiedza rocznie 500 mln osób.

Autor: tol / Źródło: PAP Technologie