Apple planuje przeprowadzkę. "Najlepszy budynek biurowy na świecie"


Firma Apple ogłosiła w środę, że jej nowy kampus Apple Park będzie gotowy do przyjmowania pracowników w kwietniu. Proces przenoszenia ponad 12 tys. osób zajmie ponad sześć miesięcy. Gigant z Cupertino poinformował również, że audytorium będzie nosiło imię zmarłego w 2011 roku Steve’a Jobsa, współzałożyciela i prezesa Apple, który w najbliższy piątek obchodziłby 62. urodziny.

- To będzie najlepszy budynek biurowy na świecie - zapowiadał Steve Jobs w czerwcu 2011 roku, na kilka miesięcy przed śmiercią. I rzeczywiście, Apple Park zapowiada się na prawdziwy cud techniki budowlanej.

Kampus powstał w Cupertino, w samym sercu Santa Clara Valley w Kalifornii, na 70-hektarowej działce, za którą Apple zapłaciło ponoć 300 mln dolarów.

Statek kosmiczny

Główny budynek, wygląda jak okrągły statek kosmiczny. Jest w całości "ubrany" w zakrzywione szkło i w 100 proc. zasilany energią z odnawialnych źródeł. Nie znajdziemy tu kątów prostych. Pośrodku budynku znajduje się dziedziniec przeznaczony na ogród. Siedziba ma cztery piętra i zajmuje powierzchnię 260 tys. m.kw.

Kampus tonie w zieleniApple

Cały kampus wręcz tonie w zieleni. Na jego terenie posadzono ponad 9 tys. drzew. Znalazło się też miejsce dla stawu, łąk i sadu oraz ponad 3 km ścieżek spacerowych i biegowych.

Aby uczcić pamięć Steve'a Jobsa Apple nazwało audytorium jego imieniem. "Steve Jobs Theater", znajduje się na wzgórzu, w jednym z najwyższych punktów Apple Park, z którego rozpościera się widok na łąki i główny budynek.

Audytorium ma zostać otwarte jeszcze w tym roku. Sala pomieści tysiąc osób. Wejście do niej znajduje się w wysokim na ponad 6 metrów szklanym cylindrze z dachem z włókna węglowego.

Audytorium będzie nosiło imię Steve'a JobsaApple

Nie tylko dla pracowników

Ale to nie wszystko. Na terenie nowej siedziby znajdziemy również budynki badawczo-rozwojowe, kafeterię, Apple Store oraz ogromne centrum fitness. Co najważniejsze, będą one udostępnione dla wszystkich chętnych.

- Wizja Steve'a Jobsa jest rozciągnięta daleko poza czas, który spędził z nami. Chciał, żeby Apple Park stał się domem innowacji dla przyszłych pokoleń - powiedział Tim Cook, szef Apple.

Pierwsi pracownicy przeprowadzą się do Apple Park w kwietniu. Cały proces przeprowadzki ponad 12 tys. osób ma zająć około pół roku. Prace wykończeniowe zakończą się jesienią.

Stacja paliwowa przyszłości. Projekt Polaka nominowany do nagrody na najlepszy budynek świata:

Stacja paliwowa przyszłości. Projekt Polaka nominowany do nagrody na najlepszy budynek świata
Stacja paliwowa przyszłości. Projekt Polaka nominowany do nagrody na najlepszy budynek światatvn24bis/KAMJZ

Autor: tol/ms / Źródło: Apple

Pozostałe wiadomości