Apple na celowniku hakerów. Potężny atak w Chinach

Tech

ShutterstockApple zapewnił, że podjął kroki mające na celu usunięcie szkodliwego programu znajdującego się w wielu aplikacjach wykorzystywanych przez właścicieli iPhone'ów i iPad'ów w Chinach

Potężny cyberatak na właścicieli iPhone'ów i iPadów w Chinach. Hakerzy zainfekowali kod wielu popularnych aplikacji i mogli zbierać dane o ich użytkownikach.

To pierwszy atak na tak dużą skalę na Apple App Store. Koncern z Cupertino poinformował, że hakerzy osadzali złośliwy kod w popularnych aplikacjach, oferując tworzącym je deweloperom fałszywe oprogramowanie o nazwie Xcode.

W konsekwencji zainfekowana została m.in. bardzo popularne aplikacje WeChat czy Uber. Dane ich użytkowników z Chin trafiały do hakerów.

Rzeczniczka poinformowała, że aplikacje już zostały usunięte ze sklepu i obecnie pozostają niedostępne dla użytkowników Apple App Store.

- Usunęliśmy te aplikacje z App Store, ponieważ zostały stworzone za pomocą fałszywego oprogramowania - napisała w treści e-maila do BBC rzeczniczka Apple Christine Monaghan. - Obecnie współpracujemy z twórcami aplikacji tak, by mieć pewność, że w nowych aplikacjach zostanie wykorzystana właściwa wersja Xcode - dodała.

Problem został wykryty przez firmę Palo Alto Networks, która stale monitoruje podejrzaną aktywność na urządzeniach Apple'a.

Na początku września Apple pokazało nowe zabawki:

Smartfon, tablet i "ołówek". Apple pokazało nowe zabawkiTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock