Tech

Apple ulega Moskwie. Dane o użytkownikach będzie przechowywać w Rosji

Tech

AppleDane użytkowników Apple'a są przechowywane w Rosji od 1 września

Amerykański gigant technologiczny Apple będzie przechowywać dane osobowe o swoich rosyjskich użytkownikach w specjalnym centrum danych w Rosji. To efekt zmiany prawa - informuje rosyjski dziennik „Kommiersant”.

Jak podaje dziennik Apple zgodziło się na współpracę z moskiewskim operatorem danych firmą IXcellerate, który obsługuje już m.in. Booking.com. Firma przechowuje np. numery kart kredytowych użytkowników serwisu do rezerwowania noclegów. Umowa między firmą z Cupertino a IXcellerate mówi, że dane rosyjskich użytkowników Apple’a będą przechowywane w Rosji od 1 września tego roku. Według informacji „Kommiersanta” Apple od lipca poszukiwało odpowiedniej firmy, której mogłaby powierzyć dane swoich użytkowników.

Nie tylko Apple

Jak podaje „The Moscow Times” większość dużych firm IT ma zamiar przestrzegać nowego prawa w Rosji. Nie wiadomo natomiast, jak zachowa się Facebook. Według informacji dziennika „Wiedomosti” firma Marka Zuckerberga niechętnie, ale przeniesie dane użytkowników do Rosji. Nowe prawo obejmie 2,6 mln firm. Jednak eksperci twierdzą, że rosyjskie władze nie mają możliwości monitorowania wszystkich z nich, ani też nawet sprawdzenia, czy wywiązują się z nowych przepisów. Jak podaje „The Moscow Times” nowe przepisy, które w grudniu ubiegłego roku podpisał prezydent Władimir Putin mówią, że jeśli firmy nie chcą przechowywać danych w Rosji, to władze mogą ograniczyć dostęp do ich stron.

Autor: msz/ / Źródło: The Moscow Times,

Źródło zdjęcia głównego: Apple