Robi zdjęcia, blokuje telefon i żąda okupu. Ta aplikacja może cię szantażować

Tech

Shutterstock, zscaler.comTaki rodzaj przestępczości internetowej nazywa się ramsonware

Adult Player, aplikacja na Androida z treściami pornograficznymi, ukradkiem robi zdjęcia użytkownikom, a następnie blokuje telefon. Za odszyfrowanie smartfona hakerzy żądają 500 dolarów i grożą opublikowaniem zdjęć w przypadku, gdy ofiara nie wpłaci "okupu".

Sprawę odkryła amerykańska firma Zscaler, zajmująca się bezpieczeństwem w sieci.

Jak to działa?

Aplikacja Adult Player po uruchomieniu potajemnie robi zdjęcia użytkowników za pomocą kamery umieszczonej na przodzie smartfona. Następnie blokuje telefon. Po chwili na wyświetlaczu wyświetla się komunikat z żądaniem 500 dolarów "okupu" za odblokowanie urządzenia.

Aby jeszcze bardziej "zachęcić" swoje ofiary do wpłaty pieniędzy, twórcy aplikacji szantażują je publikacją nie tylko wykonanych wcześniej zdjęć, ale także danych osobowych. Cyberprzestępcy grożą też, że wykasują pamięć telefonu.

Komunikatu nie można usunąć. Telefonu nie odblokujemy, nawet gdy urządzenie uruchomimy ponownie.

Aplikacja nie jest dostępna w Google Play, można ją pobrać bezpośrednio z niektórych stron internetowych. Eksperci przestrzegają, aby nie pobierać aplikacji z niepewnych i nie sprawdzonych źródeł.

Taki rodzaj przestępczości internetowej nazywa się ramsonware. Haker włamuje się do komputera, smartfona lub tabletu i szyfruje dane należących do użytkownika. Potem domaga się przelania pieniędzy w zamian za instrukcje dotyczące sposobu odblokowana urządzenia.

Autor: ToL//gry / Źródło: BBC News

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, zscaler.com