Jesteś zmęczona sprzątaniem i gotowaniem? Ściągnij partnerowi tę aplikację

Tech

Aplikacja mobilna pomoże dzielić sprawiedliwie domowe obowiązki

Nie wiesz jak podzielić sprawiedliwie obowiązki domowe? Czujesz, że świąteczne porządki są tylko na twojej głowie? Jest rozwiązanie tych problemów - wystarczy skorzystać z aplikacji, która ułatwia równe dzielenie się obowiązkami. Powstała ona m.in. z inicjatywy Instytutu Spraw Publicznych.

Aplikacja "MICASA" ma promować ideę równego podziału obowiązków domowych we współczesnych związkach. Po zainstalowaniu aplikacji na urządzeniu mobilnym (smartfonie lub tablecie) należy założyć konto i połączyć je z kontem osoby, z którą będziemy rywalizować. Następnym krokiem jest stworzenie wspólnej listy zadań domowych lub skorzystanie z domyślnej puli takich zadań. Użytkownicy przy pomocy listy zadań planują swoje obowiązki i wykonując je, zbierają punkty. Celem gry jest zebranie jak najbardziej zbliżonej liczby punktów, czyli doprowadzenie do równego podziału domowych prac. W trakcie rywalizacji można śledzić podział obowiązków w trwającym okresie czasu oraz historycznie.

Zapracowane kobiety

Aby pobrać aplikację, wystarczy wejść na stronę www.getmicasa.pl lub kliknąć w link: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.getmicasa.micasa. Jest ona darmowa. ISP zwraca uwagę, że choć idealny model rodziny według większości Polek i Polaków to model partnerski z podziałem obowiązków, to z licznych badań wynika, że kobiety wciąż mają większy udział w wykonywaniu zadań związanych z opieką nad dzieckiem oraz porządkami domowymi. Jak wynika m.in. z sondażu CBOS z 2013 r., w większości polskich rodzin nadal to głównie kobiety obarczane są prasowaniem (82 proc.), praniem (81 proc.), przygotowywaniem posiłków (67 proc.), zmywaniem naczyń (58 proc.) i rutynowym sprzątaniem (58 proc.). Dane Głównego Urzędu Statystycznego, które przywołuje ISP, pokazują, że 30 proc. kobiet w wieku produkcyjnym jest biernych zawodowo. Ponad 41 proc. z nich przyznało, że najważniejszą przyczyną takiej sytuacji są właśnie obowiązki rodzinne i te związane z prowadzeniem domu. Niedawno na problem nierównego podziału obowiązków pomiędzy kobietami a mężczyznami zwracał uwagę rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Wskazywał, że badania i statystyki dowodzą, iż odpowiedzialnością za opiekę nad dziećmi i pracę w domu obarczane są przede wszystkim kobiety; ojcowie angażują się w tych obszarach raczej okazjonalnie. Przy tworzeniu aplikacji współpracowali Instytut Spraw Publicznych i agencja marketingowa Performante, jest ona całkowicie darmowa i dostępna na wszystkich urządzeniach z systemem Android.

Sztuczna inteligencja Microsoftu została fanką Hitlera i Donalda TrumpaTVN24 BiS

Autor: km / Źródło: PAP