Boisz się latać? Ta aplikacja jest dla ciebie!

Tech

shutterstock.comAplikację mobilną obsługują zarówno komórki, jak i tablety

Awiofobia - tak nazywa się paniczny lęk przed lataniem. Powstała aplikacja na smartfona, która pomoże z nim walczyć. Jej pomysłodawcą jest Ulrik Pedersen, pilot Skandynawskich Linii Lotniczych SAS.

"Niebojesielatać" stworzyła duńska firma, która od 1980 roku oferuje kursy dla osób cierpiących na awiofobię.

Jak działa?

Jak wiedza ma pomóc w pozbyciu się strachu przed lataniem? "Według psychologów ten lęk jest silną reakcją psychiczną wywołaną przez bodźce. Należy do nich przede wszystkim sam fakt znalezienia się w powietrzu oraz brak elementarnej wiedzy o tym, jak funkcjonuje samolot" - tłumaczą twórcy aplikacji. Właśnie dlatego aplikacja mobilna, którą obsługują zarówno komórki, jak i tablety to skarbnica wiedzy na temat latania. Jej twórcy twierdzą, że właśnie nowe informacje, które odpowiedzą na niemal każde pytanie dotyczące lotnictwa mogą pomóc w przezwyciężeniu strachu przed podróżowaniem drogą powietrzną. "System zawiera ponad dwadzieścia krótkich filmów informacyjnych, przykłady ćwiczeń relaksacyjnych, charakterystykę najczęstszych typów samolotów, interaktywny model samolotu wyjaśniający podstawowe mechanizmy mające zastosowanie w lotnictwie, oraz mnóstwo artykułów i ilustracji. Wszystko działa w trybie offline oraz trybie samolotowym, co pozwala na używanie aplikacji także podczas lotu" - czytamy na stronie producenta.

Aplikacja wyjaśnia np. na czym polegaja turbulencje, których boi się większość pasażerówniebojesielatac.pl

Jest skuteczna?

Pomysłodawca aplikacji Ulrik Pedersen, który jest pilotem Skandynawskich Linii Lotniczych SAS, podkreśla, że ​​system nie może całkowicie wyeliminować ekstremalnych objawów awiofobii. Pomogła natomiast jednej trzeciej pasażerów linii lotniczych, którzy podczas lotu czuli dyskomfort o nasileniu łagodnym lub umiarkowanym.

Kapitan zapoznaje pasażerów m.in. z najczęściej używanymi podczas rejsów typami samolotów, pokazuje, które miejsca wybrać na pokładzie, aby złagodzić lęk. W aplikacji możemy również posłuchać doświadczonego psychologa Torbena Kjeldsena, który od wielu lat pomaga pasażerom cierpiącym na awiofobię, a także zajmuje się rekrutacją nowych pilotów. Kjeldsen wskazuje tu, między innymi na zgubne skutki używania alkoholu jako środka mającego złagodzić nasz lęk i napięcie podczas lotu. “Alkohol w rzeczywistości wzmacnia objawy lękowe i niestety, jeśli używa się go jako sposób na zwalczenie napięcia, z każdym kolejnym lotem będzie musiało stosować się go w coraz większych ilościach”, zaznacza psycholog.

Badania przeprowadzone w 2013 roku pokazały, że aż 36 proc. pasażerów linii lotniczych czuje się niepewnie w czasie całego lotu, a aż 68 proc. z nich odczuwa silny niepokój podczas turbulencji, startu lub lądowania.

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com