Peleryna niewidka prawie jak z Harry'ego Pottera. Ten materiał może zrewolucjonizować rynek

Tech

Xiang ZhangNaukowcy z Uniwersytetu Kalifornia wynaleźli materiał, który powoduje, że owinięte nim przedmioty stają się niewidoczne dla ludzkiego oka

Peleryna niewidka znana z czarodziejskiego świata Harry'ego Pottera, lub coś bardzo ją przypominającego już niedługo może być dostępna dla każdego. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornia w USA wynaleźli bowiem materiał, który powoduje, że owinięte nim przedmioty stają się niemal niewidoczne dla ludzkiego oka - podaje serwis Mashable.

Amerykanie byli w stanie stworzyć mały znikający obiekt za pomocą ultracienkich elementów o grubości zaledwie 80 nanometrów. Wyniki tego badania zostały opublikowane w czwartek w czasopiśmie "Science".

Prototyp w formie płaszcza składa się maleńkich złotych cegiełek "nanoantennas", używanych do zbierania promieni słonecznych w panelach fotowoltaicznych. Materiał rozpraszając promienie powoduje, że owinięty nią obiekt staje się niewidzialny dla ludzkiego oka.

Co ciekawe, to pierwszy przypadek, kiedy obiekt 3D o nierównomiernym kształcie może stać się niewidzialny przy pomocy światła - czytamy.

"Przełom w optyce"

Mimo, że to pierwszy raz, kiedy naukowcy byli w stanie ukryć obiekt stosując ultracienką technikę, pracę nad czymś podobnym do peleryny niewidki trwają od około dziesięciu lat.

Andrea Alu, profesor z Uniwersytetu Texas w Austin, bada ten obszar nowych technologii już od 2005 roku. Jak mówi, ostatni sukces "pokazuje siłę nanowytwarzania". - To ekscytujące, móc zobaczyć kolejny ważny przełom w optyce - przyznała Alu.

Jak czytamy, w przeciwieństwie do poprzednich prób podejmowanych przez naukowców, peleryna niewidka daje możliwość pokrycia większych obiektów bez zwiększania grubości płaszcza i jest w stanie ukryć obiekty, które mają ostre krawędzie i szczyty.

- Być może w przyszłości, ludzie będą mogli wykorzystać do dekoracji lub do noszenia - powiedział w rozmowie z Mashable Xingjie Ni z Uniwersytetu Pensylwania, który wpadł na pomysł badań i prowadził zespół naukowców.

Opaska z wyginającym się ekranem. Zrewolucjonizuje modę i technologie:

Opaska z wyginającym się ekranem. Zrewolucjonizuje modę i technologie?CNN | TVN24BiS/Świat Technologii

Autor: mb//mn / Źródło: Mashable

Źródło zdjęcia głównego: Xiang Zhang