Supersamolot wyląduje wszędzie. Na niebie pojawi się za kilka lat

Tech

multivu.comVTOL X-Plane rozpędzi się nawet do 750 km/h

750 km/h - do takiej prędkości ma rozpędzać się nowy bezzałogowy samolot, którego projekt zaprezentowała właśnie Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA). Jedną z głównych zalet maszyny ma być funkcje pionowego startowania i lądowania.

Wprawdzie samolot nie ma jeszcze oficjalnej nazwy, ale jego projekt określany jest jako VTOL X-Plane. Jego twórcą jest DARPA, która podała, że maszyna nie będzie potrzebowała pasa startowego, aby wzbić się w powietrze, a następnie bezproblemowo wylądować. Wszystko dzięki temu, że będzie ona wyposażona w funkcję pionowego startowania i lądowania.

W każdych warunkach

"VTOL X-Plane będzie mógł wystartować i wylądować praktycznie wszędzie. Nie będzie potrzebował pasa startowego, a to oznacza, że doskonale sprawdzi się w trudnych, bojowych warunkach" - zachwalają jego twórcy.

Kolejną zaletą VTOL X-Plane jest wysoka prędkość, którą będzie osiągać niezwykła maszyna. Jej maksymalna prędkość przelotowa wyniesie bowiem od 550 do 750 km/h. Projekt zakłada, że samolot będzie mógł też przewozić znaczne ilości ładunków. Jego ładowność wyniesie bowiem aż 4,5 ton, co będzie stanowiło około 40 proc. jego masy całkowitej.

Maszyna będzie również wyposażona w hybrydowy silnik o mocy 4000 KM, który będzie wytwarzał 3 MW energii elektrycznej. Projekt zakłada, że będzie ona wykorzystana do zasilenia 24 śmigieł, które znajdą się pod obracającymi się skrzydłami. - Zamiast dwóch potężnych silników wykorzystamy 24 mniejsze. W ten sposób maszyna będzie cichsza. Będzie też potrzebować mniej energii - uważa John Langford, prezes firmy Aurora, która jest współtwórcą projektu.

Pierwsze pokazowe loty VTOL X-Plane mają odbyć się w 2018 rokumultivu.com

Za kilka lat

Wprawdzie na razie nie wiadomo, czy VTOL X-Plane trafi do masowej produkcji, ale pewne jest, że kiedy zostanie zbudowana, to przez pierwsze najbliższe lata będzie przechodziła testy. Pierwsze pokazowe loty mają odbyć się w 2018 roku.

Autor: msz/gry / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: multivu.com