Amazon pozywa za recenzje produktów. Ponad 1000 osób

Tech

GongTo / Shutterstock.comAmazon chce pozywa autorów fałszywch komentarzy

Amazon podjął kroki prawne wobec ponad tysiąca osób, które pisały fałszywe opinie dotyczące produktów oferowanych na stronach największego na świecie sklepu internetowego.

Jak podaje BBC, Amazon pozwał 1114 osób, które wystawiły w jego serwisie nieprawdziwe opinie o sprzedawanych tam produktach. Pozew w tej sprawie trafił już do sądu w Seattle.

Ważny krok

Zdaniem władz firmy umieszczanie pod produktami fałszywych opinii niszczy nie tylko wiarygodność producentów, ale i samego Amazona, bo wprowadza klientów w błąd. Z pozwu wynika również, że oskarżone osoby to często pracownicy wynajęci przez sprzedawców, którzy w ten sposób chcieli zwiększyć atrakcyjność swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Amazon uważa, że osoby piszące recenzje w jego serwisie oferowali swoje usługi na stronie Fiverr.com. Cena jednego komentarza to minimum 5 dolarów. "Wprawdzie fałszywych recenzji nie ma tak wiele, ale w istotny sposób podważają one zaufanie klientów, sprzedawców i producentów do naszej platformy. Odbija się to na tych, którzy uczciwie promują swoje produkty" - uważa Amazon.

Wbrew regulaminowi

Jak podaje BBC, Amazon zrezygnował z pozywania właścicieli strony Fiverr.com, bo aktywnie pomagali oni w dochodzeniu firmy do odkrycia mechanizmu sprzedawania opinii na temat produktów. Na stronie Amazona każdy użytkownik może ocenić oferowany tam produkt. Regulamin zabrania jednak publikowania opłaconych lub fałszywych recenzji.

Autor: msz//bgr / Źródło: BBC,

Źródło zdjęcia głównego: GongTo / Shutterstock.com