Komputer Google kontra mistrz świata. Kto wygra historyczny pojedynek?

Tech

Chad Miller/flickr.com/ (CC BY-SA 2.0)Kto wygra milion dolarów?

To będzie historyczny pojedynek. 9 marca Lee Sedol, czyli mistrz świata w grze planszowej go zmierzy się z programem AlphaGo. Komputer stworzony przez koncern Google już raz wygrał z zawodowcem. Teraz jednak zmierzy się z najlepszym graczem świata.

Starożytna gra planszowa go pochodzi Dalekiego Wschodu. Jej zasady są z pozoru łatwe. Na planszy poprzecinanej liniami gracze układają na przemian białe i czarne kamienie. Ich celem jest zajęcie jak największego terytorium i otoczeniu swoimi kamieniami jak największej liczby kamieni przeciwnika.

Za trudna?

W grze wprawdzie nie ma figur, jak np. w szachach. ale liczba możliwych ruchów jest przeogromna. Szachista w każdym ruchu może wykonać około 30 ruchów. Osoba grająca w go ma do wyboru około 250 posunięć. Dlatego właśnie dla komputera wygranie z człowiekiem w szachy było dużo łatwiejsze niż w go. Wszystko przez to, że nawet najszybszy komputer dotąd nie był w stanie tak szybko wykonać tak ogromnej ilości obliczeń wszystkich możliwych ruchów i ich konsekwencji. To wszystko zmienił sprzęt opracowany przez firmę Deep Mind, czyli spółki córki Google. Pracownicy technologicznego giganta stworzyli AlphaGo, czyli komputer, który wyposażono w szeroko rozbudowaną sztuczną inteligencje. System wyposażony w specjalny algorytm potrafi uczyć się najlepszych strategii od graczy, z którymi się mierzy. Zatem im więcej trenuje, tym staje się lepszy AlphaGo przed kilkoma miesiącami dokonał przełomu. Wygrał w go z mistrzem Europy Fanem Hui. Co ważne było to zwycięstwo zdecydowane, bo komputer wygrał wszystkie z pięciu partii. Sprzętowi Google udało się zwyciężyć dlatego, bo wyciągnął lekcję z ponad 30 mln gier, które zostały wcześniej rozegrane przez najlepszych graczy. Następnie sprzęt rozgrywał partie sam ze sobą. Dzięki temu wypracował coraz lepsze umiejętności. Kiedy jego poziom był już bardzo wysoki, stanął do pojedynku z mistrzem Europy i wygrał.

Miejsce w historii

Teraz twórcy AlphaGo chcą pójść o krok dalej. Liczą, że w środę ich komputer wygra z mistrzem świata. Stawką jest nie tylko miejsce na karcie historii, ale również okrągły milion dolarów. Jeśli wygra komputer pieniądze trafią do organizacji charytatywnych. Mistrz świata w go Lee Sedol jest jednak pewny swego i uważa, że wygra z AlphaGo 5:0 lub 4:1.

Autor: msz//bgr / Źródło: techinsider.io

Źródło zdjęcia głównego: Chad Miller/flickr.com/ (CC BY-SA 2.0)