Alphabet najcenniejszą firmą świata. Przebił nawet Apple

Tech


Zaszczytny tytuł najcenniejszej marki świata przez ostatnie cztery lata należał do Apple. Wczoraj, za sprawą świetnych kwartalnych wyników Google, koncern z Cupertino został prześcignięty przez Alphabet.

Alphabet to spółka powołana w ubiegłym roku przez Google, która jest holdingiem i konglomeratem. Należą do niej przedsiębiorstwa, których poprzednim właścicielem było Google.

Zmiana na szczycie

Obecnie w skład Alphabet wchodzi m.in. Google, czyli wyszukiwarka, serwis mapowy, YouTube, a także badawczo-rozwojowa firma biotechnologiczna Calico, spółki inwestycyjne Google Ventures i Google Capital, czy laboratorium badawcze Google X.

Wszystkie spółki mają działać niezależnie od siebie, ale jednocześnie razem dla dobra Alphabet.

Zmiana na szczycie rankingu najcenniejszych firm świata to przede wszystkim zasługa znacznie lepszych niż oczekiwano kwartalnych wyników Google.

Przychody spółki w czwartym kwartale wzrosły o 19 proc. do 17,3 mld dolarów. Analitycy szacowali 16,9 mld euro. Zysk wyniósł 8,69 za akcję wobec 8,08 dol. na akcję, spodziewanych przez rynek.

Zysk netto w czwartym kwartale 2015 roku wzrósł do 4,92 mld dolarów z 4,68 mld dolarów rok wcześniej. Przychody z reklam wzrosły o prawie 17 proc. do 19,08 mld dolarów.

W posesyjnym handlu akcje Alphabet szybowały w górę o ponad 9 proc., podczas gdy na zamknięciu poniedziałkowej sesji na Wall Street zyskiwały 1,2 proc. W rezultacie kapitalizacja Alphabet wzrosła do 523,1 mld dolarów, ale biorąc po uwagę zwyżkę w handlu elektronicznym wartość rynkowa spółki przekroczyła 550 mld dolarów, przebijając rynkową kapitalizację Apple (534 mld dolarów).

Alphabet najcenniejszą firmą światastooq.pl

Autor: tol/gry / Źródło: Bloomberg, Reuters