Tech

Naspers chce sprzedać Allegro. Kto przejmie giganta?

Tech

shutterstock.comAllegro działa też na urządzeniach mobilnych

Południowoafrykański gigant z branży e-commerce i mediów elektronicznych firma Naspers chce sprzedać swoje polskie spółki, w tym także największy serwis aukcyjny w Europie Wschodniej, czyli Allegro.

- Allegro to dojrzały biznes. Naspers chce sprzedać serwis w całości - stwierdza rozmówca agencji Reuters, który prosu o anonimowość. Jego zdaniem południowoafrykański koncern woli skoncentrować się na szybciej rosnących rynkach takich jak w Brazylia, czy Chiny.

Kto kupi?

Agencja Reuters potwierdziło plan firmy Naspers także w drugim źródle. Jego zdaniem wśród potencjalnych nabywców Allegro może być Onet.pl, który jest kontrolowany przez Ringier Axel Springer lub Wirtualna Polska. Zarówno Nespers jak i Allegro nie odniosło się do tych informacji. Obecnie Allegro przechodzi proces restrukturyzacji, który ma poprawić podstawową działalność, czyli handel online. W ostatni wtorek firma sprzedała serwis bankowy Bankier.pl właścicielowi "Pulsu Biznesu" firmie Bonnier. Nie ujawniono kwoty tej transakcji, nieoficjalnie mówiło się o 20 mln zł.

Rynkowi giganci

Allegro jest największym polskim serwisem z internetowymi aukcjami. Ma 12,5 mln użytkowników miesięcznie. Firma jest wyceniana na 30 mld złotych, czyli 8,2 mld dolarów. Naspers kupił Allegro w 2007 roku za 1,44 mld dolarów. Model przejęty z Polski stosuje również w Czechach, Estonii, Węgrzech, Rosji, czy Ukrainie. Naspers jest największą pod względem wielkości rynkowej firmą w Afryce. Prowadzi biznes w branży e-commerce w 12 krajach na całym świecie. Ma udziały m.in. w rosyjskim serwisie społecznościowym Mail.ru oraz chińskim portalu Tencent.

Autor: msz//bgr / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości