Duża aktualizacja systemu od Apple. Sprawdź, co zmieni iOS11

Tech

tvn24bis.plGiganci pokazali nowe modele smartfonów. Sprawdź, co oferują

Użytkownicy Apple'a od wtorku mogą ściągać aktualizację systemu operacyjnego na smartfony, tablety i odtwarzacze muzyki, iOS 11. We wtorek gigant z Cupertino zaprezentował na jakie nowości mogą liczyć, choć nie wszystkie opcje będą dostępne w dniu premiery.

Nowy iOS 11 będzie dostępny dla produktów wypuszczonych po 2013 roku:

- iPhone: X, 8, 8 Plus, 7, 7 Plus, 6S, 6S Plus, 6, 6 Plus, SE, 5S,

- iPad: 12,9″ pierwszej i drugiej generacji, 10,5″, 9,7″, iPad Air 2, iPad Air, iPad piątej generacji, iPad mini 4, iPad mini 3, iPad mini 2,

- iPod: szóstej generacji.

Co nowego?

Przeglądarka Safari w nowej wersji będzie korzystała z mechanizmu ITP (Intelligent Tracking Protection), który dość zmniejsza skuteczność reklam. Jeżeli użytkownik nie wróci na stronę, z której pochodzą ciasteczka, znikną one z pamięci przeglądarki. Apple zapowiedział tę funkcję już w maju tego roku.

Spore zmiany dotyczą też centrum sterowania, dzięki któremu będzie można dodawać i usuwać elementy, dostosowując urządzenia do własnych preferencji.

Firma zajęła się SiRi, czyli wirtualny asystentem. Jak poinformowano, SiRi będzie potrafiło przetłumaczyć zdania z kilku języków, niestety nie na polski. Ma też zacząć mówić bardziej "ludzkim" głosem.

Sporą nowością będzie ARKit, dla fanów programowania. Dzięki niemu można tworzyć programy czy gry, które będą czerpać z możliwości rozszerzonej rzeczywistości (AR). Niestety program będzie dostępny tylko dla urządzeń z procesorami Apple A9 lub nowszymi.

Apple robi też ukłon w stronę fanów fotografii, ulepszając Live Photos. Firma zapowiedziała m. in. wprowadzenie nowych filtrów.

Gigant chce ułatwić życie użytkownikom tabletów. iOS 11 ma sprawić, żeby iPady były wygodniejsze w trakcie pracy z wieloma aplikacjami. Pojawi się mechanizm przeciągnięcia i upuszczania kart.

Apple przywiązał dużą uwagę do drobiazgów. Podczas prezentacji poświęcono sporo czasu emotikonom, które mają być jedną z głównych nowości systemu. Nowy iOS umożliwi tworzenie animoji, które bazują na ruchach ludzkiej twarzy.

Autor: ps/gry / Źródło: tvn24bis.pl