Aplikacja pogodowa udostępniała dane bez zgody użytkowników

Tech

Maciej Kawecki o zmianach w ochronie danych osobowychtvn24
wideo 2/4

Aplikacja AccuWeather udostępniała firmom monetyzującym dane lokalizację użytkowników bez ich zgody. Firma zdecydowała się zablokować kontrowersyjną funkcjonalność w aplikacji i zapowiedziała aktualizację swojej polityki prywatności oraz warunków użytkowania

Jak podało BBC, aplikacja AccuWeather udostępniała dane lokalizację użytkowników bez ich zgody. Proces ten miał miejsce nawet w przypadku użytkowników korzystających z aplikacji przy wyłączonej funkcji udostępniania lokalizacji.

Dane lokalizacyjne

AccuWeather to jedna z najpopularniejszych aplikacji pogodowych w sklepie Apple. Jak wynika z eksperymentu przeprowadzonego przez badacza cyberbezpieczeństwa Willa Strafacha, najnowsza wersja aplikacji udostępnia dane geolokalizacyjne urządzenia, na którym jest zainstalowana, nawet wtedy, gdy użytkownik nie wydał na to pozwolenia. Dane o routerze sieci Wi-Fi, z którego korzysta urządzenie, a także jego unikalny adres MAC były według Strafacha wysyłane na serwery firmy Reveal Mobile, udostępniającej zebrane dane reklamodawcom.

"Dane lokalizacyjne użytkowników pomagają przekształcić aplikacje mobilne w wartościowe źródło informacji o odbiorcach przekazów reklamowych" - można przeczytać w broszurze informacyjnej umieszczonej na jej stronie internetowej.

Jak twierdzi Brian Handley, dyrektor Reveal Mobile, "wszystkie dane są zanonimizowane".

- Nie śledzimy nawet pojedynczych urządzeń - zapewnił. Jednocześnie opisuje sytuację, w której jego firma jest w stanie zaproponować użytkownikom reklamy dobrane względem konkretnej lokalizacji, w której aktualnie się znajdują.

Polityka prywatności

Polityka prywatności aplikacji AccuWeather informuje użytkowników o użyciu technologii śledzących ich lokalizację. Nie zawiera jednak informacji o tym, że dane te mogą być użyte przez reklamodawców i firmy monetyzujące dane.

- Żaden użytkownik udostępniając dane o swojej lokalizacji aplikacji AccuWeather nie spodziewa się, że będą one wykorzystane w taki sposób - powiedział Strafach. - Kiedy dostęp do danych GPS jest zabroniony, aplikacja wysyła dane o sieci Wi-Fi. Prawdopodobnie korzysta również z technologii Bluetooth beacon. To problematyczne w sytuacji, w której dane z Wi-Fi mają być używane wyłącznie dla potrzeb lokalizacji - wyjaśnił.

Po tym, jak informacje podane przez Willa Strafacha zyskały popularność w mediach, AccuWeather zdecydowało się zablokować kontrowersyjną funkcjonalność w aplikacji. Zapowiedziało również aktualizację swojej polityki prywatności oraz warunków użytkowania.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock