Szesnastolatek doradcą minister cyfryzacji. Zobacz, czym się zajmuje

Tech

Tymon Radzik o pracy w resorcie cyfryzacjitvn24
wideo 2/2

Ma zaledwie 16 lat, ale już został doradcą minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej. - Znalazłem dużo problemów w dostępie do e-usług dla osób, które nie ukończyły 18. roku życia. Zgłosiłem te problemy pani minister cyfryzacji i zaproponowano mi taką formę współpracy - mówi w rozmowie z TVN24 Tymon Radzik.

Jak wyjaśnia, będzie doradzał minister Streżyńskiej w sprawach e-usług dla osób niepełnoletnich. - Są to wszystkie usługi elektroniczne dla osób, które nie ukończyły jeszcze 18 lat - wyjaśnia 16-latek z Zielonej Góry.

Jakie problemy

Tymon Radzik zapewnia, że mimo młodego wieku ma doświadczenie w tych kwestiach. - Zajmuje się ogólnie prawami dziecka i prawem osób niepełnoletnich do partycypacji w życiu publicznym - mówi w rozmowie z TVN24.

Znalazłem dużo problemów w dostępie do e-usług dla osób, które nie ukończyły 18. roku życia. Zgłosiłem te problemy pani minister cyfryzacji i zaproponowano mi taką formę współpracy - dodaje doradca minister cyfryzacji.

Chodzi między innymi o braku możliwości założenia profilu zaufanego przez osoby niepełnoletnie. - To skutecznie uniemożliwia im kontakt za pośrednictwem internetu z administracją publiczną - podkreśla Radzik.

Jak wyjaśnia, "żeby potwierdzić profil zaufany należy udać się do urzędu (...), ale niestety część z nich odmawia tego potwierdzenia. Powstaje podział (...) i mamy państwo dwóch procedur, co nie może być dopuszczalne, jeżeli chcemy budować zaufanie do obywateli".

Tymon Radzik podkreśla, że proponuje uregulowanie tego w rozporządzeniu. - Trzeba napisać wprost, czy osoby małoletnie mogą korzystać z konta na ePUAP-ie - zwraca uwagę.

Nastolatek będzie pełnił swoją funkcję społecznie, czyli nie będzie za to otrzymywał wynagrodzenia.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24