Tech

Tech

Rośliny mogą się okazać niewielkimi elektrowniami, z których można uzyskiwać prąd. Polscy naukowcy chcą go wydobyć za pomocą nanocząstek i przyczepionej do liścia przezroczystej elektrody. Jako pierwsze prąd dostarczą tytoń i rzodkiewnik pospolity.

Dziś zaczyna formalnie obowiązywać ustawa powołująca do życia Polską Agencję Kosmiczną. Już sama nazwa zobowiązuje i przywodzi na myśl choćby amerykańską NASA. Co jednak kryje się za tą nazwą, czego możemy się spodziewać po działalności takiej instytucji. Między innymi o tym mówi w wywiadzie dla tvn24bis.pl prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Marek Banaszkiewicz.

Solange Olszewska rezygnuje z prezesury w Solarisie. Od kwietnia za sterami firmy zasiądzie Niemiec, Andreas Strecker. – To oczywiście bardzo emocjonalny moment, ale przyszedł na to czas. Długo się do tego przygotowywaliśmy. Andreas Strecker ma duże doświadczenie, takiego człowieka szukaliśmy – powiedziała Solange Olszewska. Rok 2014 był rekordowym dla Solarisa. Sprzedano 1 380 autobusów i trolejbusów, z czego 80 procent trafiło za granicę. Najwięcej autobusów trafiło do Niemiec, Bułgarii, Czech i Włoch. W planach na 2015 rok firma ma m.in. realizację projektów nowych autobusów: 24-metrowego dwuprzegubowego oraz 8-metrowego Midi Busa przeznaczonego w znacznej mierze do transportu dzieci i młodzieży szkolnej. 

479 mln dolarów - tyle wyniosły w czwartym kwartale 2014 roku przychody Twittera. To o 26 mln dolarów więcej niż szacowali analitycy. Wygląda na to, że szef spółki Dick Costolo, przynajmniej na razie, utrzyma stanowisko.

Władze Chin kontra wolny internet. W tym starciu szala zwycięstwa przechyliła się na stronę chińskiej partii komunistycznej. Najnowszy pomysł Pekinu na ograniczenie dostępu do sieci to rejestrowanie się pod własnym nazwiskiem i blokowanie ostatniego sposobu, dzięki któremu Chińczycy korzystali z Facebooka, Twitera czy Youtuba.

Jeden z największych producentów konsol firma Nintendo 2014 rok zamknęła zyskiem - wynika z opublikowanych właśnie wyników finansowych. Jednocześnie ogłosiła, że wycofuje się z dystrybucji gier i konsol w Brazylii - powodem są wysokie cła i prawo bankowe.

Niemieckie przepisy ws. płacy minimalnej postawiły nasze firmy transportowe w trudnej sytuacji - powiedziała we wtorek premier Ewa Kopacz. Zadeklarowała, że zawsze będzie bronić polskich przedsiębiorców i miejsc pracy. - Naszym celem jest to, aby wewnętrzna regulacja Niemiec nie miała negatywnego wpływu na rozwój polskiej gospodarki - mówiła Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju.

World Solar Challenge to wyścig organizowany od 27 lat w Australii. Do pokonania uczestnicy mają 3 tys. kilometrów - i nie mogą przy tym spalić ani kropli paliwa. Jeszcze nigdy w wyścigu nie wzięli udziału Polacy. W tym roku może się to zmienić. Gościem "Świata technologii" był Aleksander Ozga z Lodz Solar Team.