Tech

Funkcjonalny, rewolucyjny i darmowy. 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Windows 10

Tech

mirosoft.comWindows10

Do premiery Windows 10 pozostało już tylko kilkadziesiąt godzin. Nowy system Microsoftu ma być prawdziwą rewolucją i jednym z najbardziej ambitnych projektów w historii giganta z Redmond. Sprawdź, co musisz wiedzieć o nowych „okienkach”.

1. Data premiery

Oczywiście pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć jest data premiery nowych „okienek”. Windows 10 wystartuje 29 lipca 2015 roku w prawie 200 krajach, ale system można rezerwować już teraz. Jak to zrobić? O tym za chwilę.

2. Za darmo przez rok

Każdy, kto obecnie korzysta z systemu Windows 7, Windows 8.1 oraz Windows Phone 8.1 będzie mógł dokonać aktualizacji za darmo. Bezpłatna aktualizacja będzie dostępna przez rok. Od lipca przyszłego roku za uaktualnienie trzeba będzie zapłacić ok. 119 dolarów (sugerowana cena w Stanach Zjednoczonych).

3. Jak zarezerwować uaktualnienie?

Cały proces jest banalnie prosty: należy otworzyć aplikację „Uzyskaj system Windows 10” (mała ikona Windows znajdującą się u dołu na paska zadań), a następnie kliknąć „Zarezerwuj bezpłatne uaktualnienie”. Ta rezerwacja do niczego nie zobowiązuje i można ją anulować w każdej chwili. Po dokonaniu rezerwacji, Microsoft skopiuje system Windows 10 na nasze urządzenie, kiedy będzie dostępny. Następnie powiadomi nas, kiedy urządzenie będzie gotowe do instalacji uaktualnienia.

Należy pamiętać, że rezerwacja jest najprostszym sposobem uzyskania bezpłatnego uaktualnienia, ale ten proces można przeprowadzić także bez jej dokonywania. Dzięki rezerwacji możemy jednak sprawdzić, czy nasze urządzenie jest zgodne z systemem Windows 10, a instalacja przebiegnie szybciej.

Na instalację trzeba poświęcić około godziny. W przypadku nowszych urządzeń może ona zająć zaledwie 20 minut, a w przypadku starszych ponad godzinę.

4. Wymagania sprzętowe

Minimalne wymagania sprzętowe dla systemu Windows 10 są tak niskie, że aktualizację „okienek” będziemy mogli wykonać niemal z każdego urządzenia. Aby wszystko poszło „jak po maśle” musimy posiadać komputer z systemem Windows 7 lub nowszym, 1GB pamięci, procesor 1GH i 16 GB wolnego miejsca na dysku. Oznacza to, że każdy komputer stacjonarny, laptop lub tablet wyprodukowany w ciągu kilku ostatnich lat powinien być gotowy do aktualizacji.

5. Jeden system na wiele urządzeń

Windows 10 zmienia reguły gry. Od tej pory jedna i ta sama aplikacja zadziała na wszystkich urządzeniach: tablet, smartfon, notebook i konsola do gier. Oznacza to, że użytkownicy będą mogli korzystać teraz z tych samych programów, wzajemnie ze sobą współpracujących na telefonie, tablecie czy komputerze. Natomiast ich twórcy będą mieli więcej czasu i funduszy na ich dopracowywanie, ze względu na brak konieczności pisania kilku wersji programu na osobne urządzenia.

6. Powrót Menu Start

Wraz z Windows 10 wraca klasyczne Menu Start, za którego brak w „ósemce” Microsoft spotkała ogromna fala krytyki. Menu Start w Windows 10 będzie miało odświeżoną formę i będzie można go teraz wyświetlać na pełnym ekranie. Ma to ułatwić używanie systemu na urządzeniach z dużym ekranem dotykowym. Aplikacje będą miały ten sam wygląd i funkcje bez względu na przekątną ekranu naszego urządzenia.

7. Pomoc w zasięgu głosu

Microsoft znalazł w końcu odpowiedź na Siri – osobistego asystenta w urządzeniach Apple. W Windows 10 jest nią Cortana, wirtualny asystent, który potrafi naprawdę dużo. Aplikacja, która rozumie naszą mowę, może być wykorzystywana np. do ustawiania przypomnień, dyktowania e-maili, wyszukiwania plików na dysku, czy wybierania rozmówcy na Skypie. Jest jednak duży minus, Cortana na razie nie będzie dostępna w naszym kraju.

8. Nowy interfejs

Windows 10 zyska też gruntownie odświeżony interfejs, który automatycznie dopasowuje się do aktualnie wykorzystywanych przez nas metod komunikacji z systemem. Przykład? Dzięki funkcji Continuum po odczepieniu klawiatury, włącza się tryb dotykowo-tabletowy, zaś po jej ponownym podłączeniu pojawia się wersja przystosowana do klawiatury i myszki, z wysuwanym Menu Start i aplikacjami w oknach.

9. Nowa przeglądarka

Wraz z Windows 10 Microsoft daje użytkownikom nową przeglądarkę o nazwie Edge. Jest ona ponoć szybsza i bardziej bezpieczna niż Internet Explorer, ale na razie jest trudno powiedzieć, czy jest ona w stanie zagrozić popularnym przeglądarkom takim jak Chrome czy Firefox.

Najważniejszymi funkcjami Egde to dodawanie notatek i rysowanie na stronach internetowych. Taką stroną, wzbogaconą o nasze komentarze i rysunki będziemy mogli dzielić się z innymi użytkownikami.

10. Ukłon w stronę graczy

Kolejnym nowym rozwiązaniem, które ucieszy przede wszystkim miłośników gier to możliwość strumieniowania gier na komputer, czy tablet z konsoli Xbox One. Granie ma być bardziej interaktywne i społecznościowe dzięki aplikacji Xbox App. Granie w trybie wieloosobowym będzie dostępne pomiędzy dwiema platformami - Windows i Xbox.

Podobnie jak w Windows 8 zabraknie prostych, ale bardzo popularnych i wręcz nieśmiertelnych gier takich jak Pasjans, Saper czy Kierki. Na szczęście będzie można je pobrać ze sklepu Windows.

Autor: Tomasz Leżoń / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: mirosoft.com