Wojsko

Wojsko

Długotrwały kryzys finansowy oraz nowo odkryte złoża surowców energetycznych doprowadziły do starcia dwóch państw bałtyckich. Na podstawie rezolucji ONZ w rejon kryzysu skierowane zostają międzynarodowe siły. To scenariusz ćwiczeń BALTOPS 2013, które właśnie rozpoczęły się na Bałtyku.

Plutonowy Jan Kiepura zmarł w poniedziałkowy poranek w wyniku ran odniesionych po wejściu na przydrożną minę-pułapkę, pięć kilometrów od bazy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Ghazni w Afganistanie.

Do udziału w negocjacjach technicznych w przetargu na śmigłowce dla wojska zgłosiły się trzy firmy - poinformowało w środę MON. To kolejny etap procedury, która ma wyłonić dostawcę 70 maszyn.

Po raz drugi na dwutygodniowe ćwiczenia do Polski przybywa pododdział Sił Powietrznych USA. Tym razem prawie 150 lotników i 6 samolotów F-16 będzie przebywać w Łasku - poinformował rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Artur Goławski. - Zamierzamy zgrywać załogi oraz personel naziemny w działaniach koalicyjnych - powiedział dowódca sił Powietrznych gen. broni pilot Lech Majewski.

Talibski dowódca, podejrzewany o kierowanie grupą rebeliantów podkładającą miny pułapki, został zatrzymany po wspólnej operacji polskich i afgańskich żołnierzy - poinformował rzecznik polskiego kontyngentu w Afganistanie mjr Dariusz Osowski. W wyniku akcji przejęto urządzenia wykorzystywane do produkcji bomb.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w piątek, podczas wizyty na posterunku radiolokacyjnym dalekiego zasięgu w Szypliszkach, nowelizację ustawy o modernizacji technicznej i finansowaniu sił zbrojnych, która ma zagwarantować finansowanie programu obrony przeciwrakietowej. - Z tego miejsca najlepiej widać problemy obronności kraju, ale także to co udało się osiągnąć - powiedział Bronisław Komorowski.

Z jednodniową wizytą przebywał w czwartek w Gdyni ambasador USA w Polsce Stephen Mull. Dyplomata spotkał się z dowództwem Marynarki Wojennej i studentami Akademii Marynarki Wojennej, zwiedził też ORP "Gen. K. Pułaski" - okręt podarowany Polsce przez USA.

Decyzja o zaangażowaniu się Polski w operację w Iraku była wyrazem solidarności w obliczu zagrożenia terroryzmem - ocenił Bronisław Komorowski. Zaznaczył jednak, że polskie możliwości przekroczyła jednoczesna obecność żołnierzy w Iraku i w Afganistanie. Z kolei premier Donald Tusk, mówiąc o udziale Polski w wojnie w Iraku, stwierdził "mądry Polak po szkodzie".

Prof. Zbigniew Brzeziński uważa, że na wojnie irackiej ucierpiała pozycja USA w regionie i świecie. Powstrzymuje się od krytyki Polski, bo jej udział w wojnie był uwarunkowany szerszymi interesami politycznymi. Nikt już nie pamięta o polskim udziale - ocenia.

Wysyłanie za granicę zwartych pododdziałów, lepszy sprzęt, zmiany w szkoleniu i prawie, przejście na armię zawodową - to zmiany, które spowodowała lub przyspieszyła misja w Iraku. Wiązała się też jednak ze śmiercią, ranami i urazami psychicznymi żołnierzy.

Trzeci etap budowy systemu obrony przeciwrakietowej będzie zrealizowany w Polsce zgodnie z planem - zapewniła podsekretarz stanu ds. politycznych w Departamencie Stanu USA Wendy Sherman. Dodała, że polskie MSZ wiedziało o zmianie planów ws. czwartej fazy przed ich ogłoszeniem.

Polski żołnierz, który został ciężko ranny podczas misji w Afganistanie, od prawie dwóch lat stara się o wózek inwalidzki. Niestety bezskutecznie. - Jestem odsyłany od Annasza do Kajfasza 
– mówi "Rzeczpospolitej" starszy plutonowy Mariusz Saczek.

Z bazy w Powidzu (Wielkopolskie) odleciał w sobotę ostatni z amerykańskich samolotów transportowych C-130J Hercules. Pierwszy rotacyjny pododdział amerykańskich sił powietrznych przez dwa tygodnie ćwiczył w Polsce.

Ministerstwo Obrony poszerza swoje pancerne ambicje. W planach jest już nie tylko zmodernizowanie 128 posiadanych poniemieckich czołgów Leopard 2A4, ale też zwiększenie ich liczby. Wiceminister MON Waldemar Skrzypczak ujawnił, że trwają rozmowy odnośnie zakupu 128 kolejnych niemieckich pancernych kotów.

Do bazy w Powidzu (Wielkopolskie) przylecieli lotnicy tworzący pierwszy rotacyjny pododdział amerykańskich sił powietrznych w Polsce. Samoloty z ostatnią grupą Amerykanów wylądowały w sobotę.