Wojsko

Wojsko

Nowa ofensywa F-35. Pierwszy taki lot przez Atlantyk

Trzy najnowsze amerykańskie myśliwce F-35 przyleciały z USA do Wielkiej Brytanii. Był to pierwszy lot nad Atlantykiem tych maszyn w wersji B, czyli zdolnej do pionowych startów i lądowań. Samoloty posłużą do wizerunkowej ofensywy podczas wielkich pokazów lotniczych w Farnborough.

Nadzwyczajna obserwacja. Latają dwie "smoczyce” dziennie

- Amerykańskie lotnictwo zwiększyło skalę inwigilacji Korei Północnej po niedawnych udanych testach rakiety balistycznej Musudan - twierdzi południowokoreańska agencja Yonhap. Samoloty zwiadowcze U-2 mają wykonywać nie jeden, ale dwa loty dziennie wzdłuż granic dyktatury, zaglądając za nie przy pomocy radarów.

Stratofortece zaczęły latać nad Bałtykiem

Liczące sobie ponad pół wieku amerykańskie bombowce B-52 zjawiły się nad Bałtykiem. Słynne maszyny biorą udział w ćwiczeniach Baltops 16 z bazy Fairford w Wielkiej Brytanii. - Dokładnie to samo robilibyśmy w prawdziwej sytuacji wojennej, tak więc ćwiczenie tego czyni nas znacznie bardziej efektywną siłą - stwierdził dowódca jednostki bombowców.

Czarna seria katastrof. Akrobacje skończyły się w stawie

Podczas przygotowań do pokazu słynnego szwajcarskiego zespołu akrobacyjnego Patrouille Suisse doszło do katastrofy. Jeden z myśliwców F-5 zderzył się z innym samolotem i spadł. Pilot zdążył się katapultować i "jak na takie okoliczności, to ma się dobrze".

Amerykański lotniskowiec blisko Syrii. "Prężenie muskułów" wobec Rosji

- To jest demonstracja możliwości. Nie ulega kwestii. Niewątpliwie są tacy, którzy to obserwują i jest to obrazowa demonstracja tego, do czego jesteśmy zdolni - powiedział gazecie "Wall Street Journal" kontradmirał Bret Batchelder, dowódca zespołu lotniskowca USS Harry S. Truman. Wielki okręt wraz z towarzyszącą mu eskortą krąży od kilku dni w pobliżu Syrii i jak mówi wojskowy, ma to między innymi na celu wysłanie sygnału Rosjanom.

Niszczyciele za miliard funtów nie znoszą ciepłej wody

Brytyjskie wojsko po latach niedomówień przyznało, że jego najnowsze niszczyciele typu 45 nie są w stanie przez dłuższy czas działać na ciepłych wodach. Ich systemy napędowe w takich warunkach ulegają przeciążeniu i potrafią całkowicie się wyłączyć, zostawiając okręty nieruchome oraz bez energii elektrycznej.

Rosyjska Warszawianka śledzona przez Royal Navy. Wyjątkowe zdjęcie

Fregata brytyjskiej marynarki wojennej HMS Kent śledzi od niedzieli przemarsz wynurzonego rosyjskiego dieslowskiego okrętu podwodnego Staryj Oskoł. Royal Navy opublikowała niecodzienne zdjęcia tego wydarzenia z Morza Północnego. Rosyjski okręt zmierza na Morze Czarne po testach we Flocie Północnej.

Najbardziej tajemnicza służba z największymi podwyżkami

Rząd znalazł pieniądze na solidne podwyżki w najbardziej tajemniczej służbie. Jeśli rozdzielone zostałyby po równo, to każdy funkcjonariusz Służby Wywiadu Wojskowego otrzymałby około 1,6 tys. zł więcej każdego miesiąca. Oznacza to, że najwyższe zarobki spośród pięciu polskich służb specjalnych będą właśnie w SWW.

Nie wystarczy pieniędzy na myśliwce. Kryzys zacznie się za kilka lat

Bez zwiększenia budżetu lotnictwa, po 2021 roku nie wystarczy pieniędzy na utrzymanie wymaganej liczby myśliwców - twierdzi Pentagon w swoim najnowszym raporcie na temat potencjału sił powietrznych USA. To efekt tego, że Kongres nakazał wojsku utrzymywać w służbie 1,9 tysiąca myśliwców, wbrew rekomendacjom samych wojskowych.

Amerykanie wyciągają asa. Nowa broń w spotkaniach z myśliwcami Chin i Rosji

Coraz częstsze incydenty w powietrzu, podczas których amerykańskie samoloty patrolowe oraz szpiegowskie są „agresywnie” przechwytywane przez Chińczyków i Rosjan, skłoniły wojsko USA do awaryjnego stworzenia nowej broni. To specjalny zasobnik zawierający liczne kamery, które mają dostarczać bezsprzecznych dowodów na rzekomo niebezpieczne manewry pilotów myśliwców.