Wojsko

Wojsko

Na militarnych targach Eurosatory 2014 prawdziwym hitem może być skonstruowana przez polską firmę WB Electronics żołnierska radiostacja Perad 4010 z taktycznym internetem– czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Dwa procent PKB na obronność to nie jest znowu taki wielki wzrost. Chodzi o to, żeby pokazać, że mamy argumenty do namawiania innych krajów członkowskich NATO do zwiększonego wysiłku obronnego - powiedział w środę prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent będzie wieczorem rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem o tym, jak "w najlepszy, najbardziej bezpieczny dla budżetu" sposób zwiększyć poziom finansowania systemu obronnego.

Myśliwiec Eurofighter Typhoon (EF-2000) rozbił się w czasie lądowania w bazie wojskowej na południu Hiszpanii. W maszynie był jeden pilot. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało, że nie przeżył on katastrofy.

Słowacja przyłączyła się do stanowiska Czech, praktycznie wykluczając goszczenie na swym terytorium oddziałów NATO. Premier Robert Fico oświadczył, że nie wyobraża sobie obecności zagranicznych żołnierzy na Słowacji "w formie jakichś baz".

Dwie olbrzymie amerykańskie firmy zbrojeniowe stoczyły na targach lotniczo-obronnych ILA w Berlinie bitwę o polskie i niemieckie przyszłe zamówienie na system obrony antyrakietowej i przeciwlotniczej. Odkładana już kilka razy decyzja Niemiec i zapowiedziana na koniec roku decyzja Polski przesądzą o kształcie natowskiej obrony powietrznej w tej części Europy.

Ppłk Piotr Iwaszko jest niekwestionowaną gwiazdą berlińskich targów lotniczo-obronnych ILA. Polskiego lotnika – wykonującego ośmiominutowy pokaz do muzyki zespołu Metallica - najbardziej podziwiają Rosjanie z firmy MiG, którzy gratulują mu kunsztu pilotażu ich maszyny.

Włoskie wojsko wraca do korzeni - po raz pierwszy od wielu lat ponownie w jego szeregach służą konie. W kwietniu wzięły udział w manewrach, a niedługo mają wyruszyć do Kosowa jako część jednostki rozpoznawczej. Wbrew pozorom konie to nie skutek braku pieniędzy czy zacofania, ale racjonalności.

Brytyjskie myśliwce patrolujące przestrzeń powietrzną nad krajami bałtyckimi miały bliskie spotkanie z rosyjskim okrętem. Maszyny RAF miały sprawdzić niezidentyfikowany śmigłowiec latający w pobliżu granicy Łotwy, który okazał się operować z pokładu korwety typu Stereguszczyj.

Budżet sił zbrojnych Austrii jest tak mały, że ich utrzymanie w obecnej formie jest "finansowo niemożliwe". Jak powiedział mediom minister obrony Gerald Klug, pieniądze na wojsko skończą się jesienią. Już teraz wojskowi mają nakaz chodzić piechotą wszędzie gdzie to możliwe, bo brakuje funduszy na paliwo.

Kryzys na Ukrainie sprowadził relacje Rosji i NATO do poziomu najgorszego od końca zimnej wojny. Szef Sojuszu wzywa do powstrzymania postępującego rozbrojenia europejskich członków organizacji wobec postępujących zbrojeń Rosji. Jednak pomimo spadku wydatków na siły zbrojne, NATO i tak utrzymuje znaczną przewagę nad rywalem. Rosja ma pewne atuty, ale nie równoważą one potęgi Zachodu.

Brytyjski koncern MBDA stara się przekonać amerykańskie wojsko, aby zakupiło ich rakiety Brimstone i zamontowało na samolotach bezzałogowych. Uczyniono to w sposób wybuchowy, przeprowadzając testy na poligonie w USA. Sytuacja symulowana podczas ćwiczeń do złudzenia przypominała ataki na terrorystów w Jemenie czy Pakistanie.

Turecki rząd dał zielone światło dla zamówienia dwóch pierwszych myśliwców nowej generacji F-35. Docelowo Turcy chcą ich nabyć sto, za 16 miliardów dolarów. Przez kilka lat los kontraktu był niepewny ze względu na spory Ankary z Waszyngtonem i starania Turków, którzy chcieli uzyskać jak najwięcej dla swojego przemysłu.

W Estonii rozpoczynają się trzytygodniowe ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem "Wiosenna Burza". Oprócz Estończyków w ćwiczeniach wezmą też udział ich sojusznicy z NATO.

"Wojsko przeprowadzi ćwiczenia w centrum Kijowa" - taka informacja pojawiła się w środę w południe na stronie internetowej ukraińskiego rządu i władz miejskich. Ostrzegano mieszkańców przed "kolumnami sprzętu". Dopytywane o szczegóły ministerstwo obrony stwierdziło, że nie planuje żadnych ćwiczeń w stolicy.