Wojsko

Wojsko

Baza miała być ukryta na wieki, ale sarkofag się topi. Ryzyko skażenia

Pozostałości po eksperymentalnej amerykańskiej bazie ukrytej pod lądolodem Grenlandii mogą zostać odsłonięte w wyniku ocieplenia klimatu - alarmują naukowcy. W Camp Century znajdował się mały mobilny reaktor, po którym zostały nieznane ilości skażonego chłodziwa. Porzucono je tam wraz z innymi szkodliwymi substancjami, bo założono, że na zawsze pozostaną w lodowym grobowcu.

Tchnienie zimnej wojny. "Polarny ryk" nad biegunem i Bałtykiem

Pięć amerykańskich bombowców strategicznych wykonało lot nad Arktyką, Alaską i Europą. Formalnie był to trening, ale w praktyce również akcja propagandowa. Operacja “Polarny ryk” przypominała te z okresu zimnej wojny. Podobne były przez wiele lat rzadkością, ale wróciły po pogorszeniu relacji z Rosją.

Najważniejszy nowy myśliwiec stealth "gotowy do wojny"

Amerykańskie lotnictwo ogłosiło wstępną gotowość operacyjną swojego najnowszego myśliwca F-35A. Oznacza to, że można go wysłać do działań bojowych, choć w ograniczonym zakresie. Jak zapowiedzieli Amerykanie, F-35A zostanie szybko wysłany do akcji. W Europie może się pojawić w ciągu 1,5 roku.

Szukają następców rakiet na dyskietki

Amerykańskie wojsko rozpoczęło proces poszukiwania następców wiekowych rakiet międzykontynentalnych Minuteman III i manewrujących ALCM. Firmy zbrojeniowe zostały poproszone o przesłanie wstępnych projektów nowych pocisków przenoszących głowice jądrowe. Oznacza to szansę na zastąpienie rakiet, których technologia wywodzi się z lat 60-tych i do obsługi których nadal wykorzystuje się np. zabytkowe dyskietki.

Armada w jednym kadrze. Mogłaby się z nią równać tylko flota USA

U wybrzeży Hawajów zgromadziła się potężna międzynarodowa armada. Na rozpoczęcie ćwiczeń RIMPAC 2016 uczestniczące w nich okręty ustawiły się w formację i “pozowały” w wielkiej sesji zdjęciowej. Praktycznie tylko Amerykanie byliby w stanie samodzielnie wystawić podobne siły.

Atomowy łowca zderzył się ze statkiem

W Cieśninie Gibraltarskiej doszło do groźnego spotkania atomowego okrętu podwodnego i statku handlowego. HMS Ambush przypadkowo uderzył w dno cywilnej jednostki, kiedy próbował się wynurzyć. Wojsko zapewnia, że statek handlowy nie ucierpiał i nikomu nic się nie stało, ale zdjęcia pokazują istotne uszkodzenia atomowego okrętu.

Rybacy złowili okręt podwodny

Załoga francuskiego trawlera Daytona złapała w swoją sieć wyjątkową zdobycz, długą na 67 metrów stalową "rybę" - portugalski okręt podwodny Tridente. To potencjalnie śmiertelnie niebezpieczne spotkanie dla rybaków, ale nie tym razem.

Superlotniskowiec za 13 mld dolarów i "problemy wieku dziecięcego"

Przyjęcie do służby nowego amerykańskiego lotniskowca atomowego USS Gerald R. Ford zostało ponownie odsunięte w czasie. Tym razem o "mniej więcej półtora miesiąca". Stoczniowcy wykańczający okręt mają się natykać na niespodziewane problemy z różnymi nowymi systemami.

To nie będą zwykłe bataliony. Czym chce nas bronić NATO

Cztery bataliony wojsk NATO pojawią się w Polsce i krajach bałtyckich - to najbardziej wymierna decyzja piątkowych obrad szczytu w Warszawie. Co jednak oznacza? Bataliony nie są dużymi oddziałami, ale te, które chce wystawić NATO, nie będą zwykłymi.

O włos od katastrofy. Pęknięta lina, ranni i samolot muskający fale

Ośmiu marynarzy zostało rannych, w tym jeden bardzo ciężko, dwóch pilotów samolotu E-2C Hawkeye przeżyło najcięższe sekundy swojego życia - to efekt wypadku na amerykańskim lotniskowcu atomowym USS Eisenhower. Doszło do niego w marcu, ale dopiero teraz wiadomo, co właściwe się stało i opublikowano nagranie.

Pływający szpieg Rosji obok Hawajów. Pribałtyka podgląda wielkie manewry

Rosyjski okręt rozpoznawczy pojawił się u wybrzeży Hawajów. Amerykanie przypuszczają, że ma za zadanie szpiegować duże manewry Rim of the Pacific 2016 (RIPMAC 2016), w których obok US Navy bierze udział szereg flot państw leżących nad Pacyfikiem. - To niecodzienna wizyta, bo nie robili tego od dłuższego czasu - powiedział Brayan Clark, analityk i były doradca szefa US Navy.

Nowa ofensywa F-35. Pierwszy taki lot przez Atlantyk

Trzy najnowsze amerykańskie myśliwce F-35 przyleciały z USA do Wielkiej Brytanii. Był to pierwszy lot nad Atlantykiem tych maszyn w wersji B, czyli zdolnej do pionowych startów i lądowań. Samoloty posłużą do wizerunkowej ofensywy podczas wielkich pokazów lotniczych w Farnborough.

Nadzwyczajna obserwacja. Latają dwie "smoczyce” dziennie

- Amerykańskie lotnictwo zwiększyło skalę inwigilacji Korei Północnej po niedawnych udanych testach rakiety balistycznej Musudan - twierdzi południowokoreańska agencja Yonhap. Samoloty zwiadowcze U-2 mają wykonywać nie jeden, ale dwa loty dziennie wzdłuż granic dyktatury, zaglądając za nie przy pomocy radarów.

Torpeda łamie kręgosłup fregaty. Wyjątkowe nagranie dobrej jakości

Tureckie wojsko udostępniło wyjątkowe nagranie z niedawnych ćwiczeń morskich, podczas których użyto ostrej amunicji. Okręt podwodny zatopił torpedą starą fregatę. Na wideo widać, jak eksplozja podwodnego pocisku łamie stępkę celu i powoduje jego całkowite przełamanie się na pół.

Stratofortece zaczęły latać nad Bałtykiem

Liczące sobie ponad pół wieku amerykańskie bombowce B-52 zjawiły się nad Bałtykiem. Słynne maszyny biorą udział w ćwiczeniach Baltops 16 z bazy Fairford w Wielkiej Brytanii. - Dokładnie to samo robilibyśmy w prawdziwej sytuacji wojennej, tak więc ćwiczenie tego czyni nas znacznie bardziej efektywną siłą - stwierdził dowódca jednostki bombowców.

Czarna seria katastrof. Akrobacje skończyły się w stawie

Podczas przygotowań do pokazu słynnego szwajcarskiego zespołu akrobacyjnego Patrouille Suisse doszło do katastrofy. Jeden z myśliwców F-5 zderzył się z innym samolotem i spadł. Pilot zdążył się katapultować i "jak na takie okoliczności, to ma się dobrze".