Wojsko

Wojsko

W poniedziałek na południowym wybrzeżu Chin statek handlowy w następstwie kolizji z inną jednostką wywrócił się do góry dnem. Ratownicy, którzy dotarli na miejsce po odebraniu wezwania o pomoc, uratowali sześciu członków załogi i wyłowili jedno ciało. Czterech marynarzy uznano za zaginionych; trwają szeroko zakrojone poszukiwania.

Ministerstwo Obrony Narodowej wybrało firmę, która dostarczy polskiemu wojsku zintegrowany system szkolenia pilotów (AJT). Jak informuje MON, wygrała oferta złożona przez włoską firmę Alenia Aermacchi. W ramach systemu dostarczony zostanie też samolot szkoleniowy M-346 Master.

Dwóch zastępców pełniącego obowiązki szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego płk. Piotra Pytla do dymisji. Zdaniem dziennika.pl ich odwołania chciał minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. "Gazeta Wyborcza" twierdzi, że zastępcy sami złożyli rezygnacje.

Pracują daleko od domu, w Afganistanie. Służą w polskim wojsku, ale pomagają wszystkim - wojskowym, cywilom, niezależnie od ich narodowości. Widzieli i przeżyli już bardzo wiele. Ciężko ranne dzieci, umierających kolegów, ale też radość i wdzięczność, bo lekarz i szpital to w Afganistanie wciąż rzadkość. Bardzo potrzebna.

- 25 samolotów F-16 z poznańskich Krzesin przeniesie się w lipcu do bazy w Łasku - przekazuje rzecznik Dowództwa sił Powietrznych ppłk Artur Goławski. W tym czasie naprawiony zostanie pas lotniska w Krzesinach.

Długotrwały kryzys finansowy oraz nowo odkryte złoża surowców energetycznych doprowadziły do starcia dwóch państw bałtyckich. Na podstawie rezolucji ONZ w rejon kryzysu skierowane zostają międzynarodowe siły. To scenariusz ćwiczeń BALTOPS 2013, które właśnie rozpoczęły się na Bałtyku.

Plutonowy Jan Kiepura zmarł w poniedziałkowy poranek w wyniku ran odniesionych po wejściu na przydrożną minę-pułapkę, pięć kilometrów od bazy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Ghazni w Afganistanie.

Do udziału w negocjacjach technicznych w przetargu na śmigłowce dla wojska zgłosiły się trzy firmy - poinformowało w środę MON. To kolejny etap procedury, która ma wyłonić dostawcę 70 maszyn.

Po raz drugi na dwutygodniowe ćwiczenia do Polski przybywa pododdział Sił Powietrznych USA. Tym razem prawie 150 lotników i 6 samolotów F-16 będzie przebywać w Łasku - poinformował rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Artur Goławski. - Zamierzamy zgrywać załogi oraz personel naziemny w działaniach koalicyjnych - powiedział dowódca sił Powietrznych gen. broni pilot Lech Majewski.

Talibski dowódca, podejrzewany o kierowanie grupą rebeliantów podkładającą miny pułapki, został zatrzymany po wspólnej operacji polskich i afgańskich żołnierzy - poinformował rzecznik polskiego kontyngentu w Afganistanie mjr Dariusz Osowski. W wyniku akcji przejęto urządzenia wykorzystywane do produkcji bomb.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w piątek, podczas wizyty na posterunku radiolokacyjnym dalekiego zasięgu w Szypliszkach, nowelizację ustawy o modernizacji technicznej i finansowaniu sił zbrojnych, która ma zagwarantować finansowanie programu obrony przeciwrakietowej. - Z tego miejsca najlepiej widać problemy obronności kraju, ale także to co udało się osiągnąć - powiedział Bronisław Komorowski.

Z jednodniową wizytą przebywał w czwartek w Gdyni ambasador USA w Polsce Stephen Mull. Dyplomata spotkał się z dowództwem Marynarki Wojennej i studentami Akademii Marynarki Wojennej, zwiedził też ORP "Gen. K. Pułaski" - okręt podarowany Polsce przez USA.

Decyzja o zaangażowaniu się Polski w operację w Iraku była wyrazem solidarności w obliczu zagrożenia terroryzmem - ocenił Bronisław Komorowski. Zaznaczył jednak, że polskie możliwości przekroczyła jednoczesna obecność żołnierzy w Iraku i w Afganistanie. Z kolei premier Donald Tusk, mówiąc o udziale Polski w wojnie w Iraku, stwierdził "mądry Polak po szkodzie".