Wojsko

Wojsko

Żołnierze kradli sprzęt wojskowy. Sprzedawali w internecie

Osiem osób - sześciu żołnierzy i dwóch cywilów - oskarżono o kradzież sprzętu sił zbrojnych USA wartości ponad 1 miliona dolarów i sprzedawanie go na portalu eBay nabywcom z Rosji, Chin i innych krajów - poinformował w czwartek resort sprawiedliwości USA.

Macierewicz: trzy brygady WOT pod choinkę

W pierwszych miesiącach przyszłego roku brygady Wojsk Obrony Terytorialnej będą liczyć blisko 3 tys. ochotników i ponad 400 żołnierzy zawodowych – zapowiedział w środę minister obrony Antoni Macierewicz. Poinformował, że w trakcie organizacji są dowództwa pierwszych batalionów.

Trzeba będzie latać na drzwiach od stodoły. Politycy odrzucają Caracala, wojskowi cierpią

Rezygnacja z zakupu śmigłowców Caracal oznacza przede wszystkim jedno: polscy żołnierze będą musieli o kilka lat dłużej latać maszynami, które powinny już odejść na emeryturę. Gdyby posiadane przez polskie wojsko Mi-8/14/17 były samochodami, to prawie wszystkie jeździłyby na żółtych tablicach rejestracyjnych - dla zabytków. Wszystko wskazuje też na to, że żołnierze będą musieli dostosować swoje oczekiwania do woli polityków, bo to Caracale były najbliższe spełnienia pragnień wojska.

Automatyczny strażnik oceanów. Rozpoczyna się produkcja Trytonów

Amerykański koncern Northrop Grumman dostał zgodę na rozpoczęcie produkcji dronów MQ-4C Tryton, które mają dla US Navy patrolować oceany. Maszyny wielkości przeciętnego samolotu pasażerskiego będą krążyć na dużej wysokości dobę albo i dłużej, śledząc ruch statków i okrętów przy pomocy silnego radaru.

Amerykanie pokazują siłę. Bombowce strategiczne znów w Korei

Dwa amerykańskie bombowce strategiczne przeleciały w środę nad terytorium Korei Południowej. Jeden z nich wylądował w bazie lotniczej, 40 km na południe od Seulu. Był to drugi taki lot, od kiedy dziewiątego września Korea Północna przeprowadziła piąty test nuklearny.

To on pokieruje obroną terytorialną

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wskazał pułkownika Wiesława Kukułę na dowódcę Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Początek nie był łatwy. Sto lat temu zaczęła się wojskowa rewolucja

Dokładnie wiek temu na polu bitwy po raz pierwszy rozległ się ryk silnika i skrzypienie gąsienic. 15 września 1916 roku w pobliżu francuskich wiosek Flers i Courcelette do walki ruszyły czołgi. Ich debiut nie był specjalnie udany, ale uznano je za perspektywiczne. Choć kilka razy ogłaszano ich śmierć, to sto lat później są jednym z filarów wojsk lądowych.

Narodziny na lotniskowcu. Pieluchy i mleko dowieźli samolotem

W niedzielę do centrum medycznego na pokładzie amerykańskiego lotniskowca atomowego USS Dwight Eisehnower zgłosiła się marynarz narzekająca na ból brzucha. Po krótkim badaniu lekarze odkryli przyczynę - była w zaawansowanej ciąży. Urodziła zdrową dziewczynkę kilka godzin później, podczas gdy z pokładu startowały myśliwce F/A-18 do nalotów na tzw. Państwo Islamskie.

Jeden doprowadzony do samobójstwa, inny poparzony. Antymuzułmańska fala w wojsku

Amerykańskie wojsko prowadzi szeroko zakrojone dochodzenie w sprawie traktowania rekrutów w jednej z dwóch baz szkoleniowych Korpusu Piechoty Morskiej. Dryli i rygor od zawsze były tam wyjątkowe, jednak z najnowszych ustaleń wynika, że dochodziło tam wprost do masowego znęcania się nad kandydatami na marines. Wyjątkowo podły los czekał rekrutów-muzułmanów.

Lewica chce zlikwidować jednostkę komandosów. "Nie są potrzebni"

Portugalska lewica, reprezentowana w parlamencie przez komunistów, Zielonych oraz Blok Lewicy, domaga się likwidacji batalionu wojsk specjalnych. Uważają, że służba w nim jest zbyt niebezpieczna. Niedawno podczas ćwiczeń śmierć poniosło dwóch żołnierzy a dziewięciu trafiło do szpitala.

Amerykanie zderzyli się z rzeczywistością. Nowe okręty idą w odstawkę

Sześć nowych okrętów US Navy zostało na czas nieokreślony wycofanych ze służby, a wszyscy pływający na nich mechanicy mają przejść ponowne szkolenie. Dodatkowo ogłoszono rezygnację z futurystycznych koncepcji, które miały czynić te jednostki wyjątkowymi. W ten sposób kontrowersyjny program okrętów do walki w pobliżu brzegu ostatecznie zderzył się z rzeczywistością.

Futurystyczne okręty seryjnie się psują. US Navy ma problem

W ciągu tygodnia dwa nowe amerykańskie okręty doznały poważnych awarii w maszynowniach. W tym samym czasie trzeci wraca do USA z Singapuru, gdzie spędził pół roku z tego samego powodu. US Navy zapewnia, że wszystkie incydenty nie są powiązane i to kwestia przypadku, ale nie da się ukryć, że reputacja jej nowych okrętów szoruje po dnie.

Nie chcą myśliwców made in USA. Ale zapłacić trzeba

Kanada musiałby zapłacić 313 milionów dolarów kanadyjskich, gdyby chciała zrezygnować z zakupu amerykańskich myśliwców F-35. To efekt tego, że poprzedni rząd zobowiązał się do zakupu 65 maszyn i dołożenia się do programu ich rozwoju. Obecny zmienił zdanie i uznał F-35 za zbyt drogie.