Wojsko

Wojsko

Budżet sił zbrojnych Austrii jest tak mały, że ich utrzymanie w obecnej formie jest "finansowo niemożliwe". Jak powiedział mediom minister obrony Gerald Klug, pieniądze na wojsko skończą się jesienią. Już teraz wojskowi mają nakaz chodzić piechotą wszędzie gdzie to możliwe, bo brakuje funduszy na paliwo.

Kryzys na Ukrainie sprowadził relacje Rosji i NATO do poziomu najgorszego od końca zimnej wojny. Szef Sojuszu wzywa do powstrzymania postępującego rozbrojenia europejskich członków organizacji wobec postępujących zbrojeń Rosji. Jednak pomimo spadku wydatków na siły zbrojne, NATO i tak utrzymuje znaczną przewagę nad rywalem. Rosja ma pewne atuty, ale nie równoważą one potęgi Zachodu.

Brytyjski koncern MBDA stara się przekonać amerykańskie wojsko, aby zakupiło ich rakiety Brimstone i zamontowało na samolotach bezzałogowych. Uczyniono to w sposób wybuchowy, przeprowadzając testy na poligonie w USA. Sytuacja symulowana podczas ćwiczeń do złudzenia przypominała ataki na terrorystów w Jemenie czy Pakistanie.

Turecki rząd dał zielone światło dla zamówienia dwóch pierwszych myśliwców nowej generacji F-35. Docelowo Turcy chcą ich nabyć sto, za 16 miliardów dolarów. Przez kilka lat los kontraktu był niepewny ze względu na spory Ankary z Waszyngtonem i starania Turków, którzy chcieli uzyskać jak najwięcej dla swojego przemysłu.

W Estonii rozpoczynają się trzytygodniowe ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem "Wiosenna Burza". Oprócz Estończyków w ćwiczeniach wezmą też udział ich sojusznicy z NATO.

"Wojsko przeprowadzi ćwiczenia w centrum Kijowa" - taka informacja pojawiła się w środę w południe na stronie internetowej ukraińskiego rządu i władz miejskich. Ostrzegano mieszkańców przed "kolumnami sprzętu". Dopytywane o szczegóły ministerstwo obrony stwierdziło, że nie planuje żadnych ćwiczeń w stolicy.

Polska armia to armia kontrastów - z jednej strony nowoczesne F-16 i Leopardy, którymi wolą chwalić się rządzący. Z drugiej strony - to jednak przede wszystkim sprzęt, który zamiast służyć, powinien stać już w muzeum. Postsowiecki złom, jak mówią wprost specjaliści. Materiał reportera programu "Czarno na białym".

- W NATO nie ma młodszych czy starszych członków - mówił o współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego Barack Obama. Prezydent USA podkreślił, że wszystkie kraje są "równe", jeśli chodzi o zobowiązanie do obrony zbiorowej. - Musimy się upewnić, byśmy mieli plany awaryjne dla wszystkich tych członków, w tym państw Europy Środkowej i Wschodniej, które przystąpiły do NATO - dodał.

- Polska musi konstruować i produkować własne samoloty bezzałogowe, dlatego Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, na polecenie prezydenta, opracuje narodowy program bezzałogowców - poinformował w czwartek szef BBN. Stanisław Koziej podkreślił, że produkcja samolotów bezzałogowych to "konieczność dla Polski, także w kontekście bezpieczeństwa".

Bronisław Komorowski podpisał ustawę zrównującą zasiłki chorobowe mundurowych i pozostałych ubezpieczonych - informuje Kancelaria Prezydenta. Żołnierze, policjanci, strażacy, pogranicznicy, służba więzienna, funkcjonariusze służb specjalnych i BOR dostaną 80-procentowy zasiłek, a nie tak jak dotąd 100-procentowy.

15 lat po wejściu do NATO Polska dysponuje siódmymi co do wielkości siłami zbrojnymi w Sojuszu, a od kilku lat możliwości bojowe polskiej armii systematycznie rosną. Rozpisany na dekadę - a teraz przyspieszany - plan zakupów obronnych, może uczynić z polskiego wojska potęgę na skalę europejską i filar NATO.

Chiny zapowiadają walkę z zanieczyszczeniem, korupcją i terroryzmem - oświadczył w środę chiński premier Li Keqiang, otwierając w Pekinie tegoroczne obrady Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, chińskiego parlamentu. Li zapowiedział, że wzrost gospodarczy Chin w 2014 roku powinien wynieść 7,5 proc. Ujawnił też plany zwiększenia budżetu obronnego o 12,3 proc.