Wojsko

Wojsko

Amerykańskie wojsko opublikowało raport z dochodzenia po wypadku jednego z nowych myśliwców F-35. Niemal rok temu maszyna doznała awarii podczas startu i w znacznej mierze spłonęła. Teraz ujawniono, co dokładnie się stało i opublikowano zdjęcia spalonego samolotu.

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall zbuduje wraz z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ) opancerzoną amfibię, która będzie wykorzystana w polskiej armii - podał niemiecki dziennik "Handelsblatt".

- Złożyliśmy projekt dezyderatu [postulatu - red.], który miał być stanowiskiem komisji obrony narodowej i miał wezwać rząd do wstrzymania się z podpisaniem umowy na zakup śmigłowca wielozadaniowego - poinformował Bartosz Kownacki z PiS po posiedzeniu komisji. Na konferencji Prawa i Sprawiedliwości pojawił się dawno niewidziany Antonii Macierewicz. - Ktoś się spieszy z wydatkowaniem na rzecz obcego producenta olbrzymiej sumy pieniędzy - ocenił.

Wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak zadeklarował we wtorek gotowość do rozmów o programach modernizacyjnych z prezydentem elektem Andrzejem Dudą jeszcze przed jego zaprzysiężeniem. Dał jednak do zrozumienia, że nowy prezydent nie będzie miał możliwości zmiany wyników przetargu na helikoptery dla polskiego wojska.

Niemiecki resort obrony podjął decyzję o zastąpieniu będących obecnie na wyposażeniu Bundeswehry rakiet Patriot systemem obrony przeciwlotniczej MEADS - pisze dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Rząd i firmy ubiegające się o kontrakt nie potwierdziły tej informacji. Jeśli okaże się prawdziwa, będzie bardzo ciekawa, biorąc pod uwagę to, że MEADS przegrał w polskim przetargu w przedbiegach, a ostatecznie wybrano patrioty, które Niemcy uznali za niewarte modernizowania.

19 osób, w tym 11 żołnierzy, zatrzymała żandarmeria wojskowa na terenie województwa lubuskiego. Według prokuratury, byli oni członkami dwóch grup przestępczych, zajmujących się obrotem m.in. podrobionymi perfumami.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker po raz kolejny bronił pomysłu utworzenia wspólnej armii 28 państw członkowskich UE. Ocenił przy tym, że obecnie "stado kur" jest bardziej bojowe od Unii Europejskiej.

Litewskie wojsko rozpoczęło zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia w Kłajpedzie i okolicach. Ich celem jest zwalczanie „zielonych ludzików”, którzy próbują atakować jeden z najważniejszych obiektów strategicznych kraju, czyli terminal gazowy w kłajpedzkim porcie. - Staramy się wyciągać wnioski z sytuacji na Ukrainie i Krymie. Nie boimy się nikogo - oznajmiła prezydent Dalia Grybauskaite.

Flota USA musi zmienić komputery, które mają zostać zamontowane podczas modernizacji okrętów z systemem AEGIS. Dotychczas stosowane serwery firmy IBM, które miały być też wykorzystywane w przyszłości, są obecnie produkowane przez Chińczyków. Służby USA uznały, że ich dalsze stosowanie przez wojsko jest niedopuszczalne.

Decyzja MON o dopuszczeniu do dalszych testów francuskich śmigłowców EC725 Caracal nie jest wyrokiem śmierci dla należących do przegranych koncernów zakładów w Mielcu i Świdniku. Oba mają zajęcie i produkują na rynek zagraniczny. Nie ulega jednak wątpliwości, że utraciły szansę na szybki rozwój i pewną przyszłość.

Eksperci wojskowi Pentagonu ogłosili, że poczynili "ogromne postępy" w dziedzinie tworzenia "inteligentnych pocisków" dla karabinów snajperskich, które śledzą cel, zmieniając w razie potrzeby trajektorię lotu. Odpowiedzialna za projekt agencja DARPA twierdzi, że takie pociski mogą trafić do amerykańskiej armii jeszcze w tym roku.