Wojsko

Wojsko

Potwierdziły się wcześniejsze nieoficjalne informacje. Między innymi do bazy w Polsce trafi zapas uzbrojenia dla amerykańskich żołnierzy, którzy mogliby zostać przysłani do naszego kraju w wypadku poważnego kryzysu. Sekretarz obrony USA Ashton Carter potwierdził podczas wizyty w stolicy Estonii Tallinie, że sprzęt zostanie umieszczony w szeregu krajów Europy Wschodniej w reakcji na agresywną politykę Rosji. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Niezależnie od wyjątkowo złych relacji z Rosją i wojny na Ukrainie, państwa NATO ciągle obcinają wydatki na obronność. Według najnowszych danych statystycznych ujawnionych przez Sojusz, nie zmieni się to w przyszłości. Prognozy na ten rok zakładają dalsze spadki. Nie zmienia to faktu, że NATO nadal wydaje na obronność więcej niż reszta świata razem wzięta.

Trzy największe potęgi militarne świata wdały się w wyścig zbrojeń w superszybkie pojazdy, zdolne lecieć nawet kilkanaście tysięcy kilometrów na godzinę. Na razie Amerykanie są na przedzie ze swoimi AHW i X-51, ale Chińczycy i Rosjanie nie odpuszczają. Ci pierwsi intensywnie testują tajemniczy pojazd Wu-14, a drudzy Ju-71 zbudowany w ramach tajnego projektu 4204.

- Istotą Sojuszu jest ochrona każdego członka przed zagrożeniami, dlatego musimy się dostosować do zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN. Mianem wyzwań określił Państwo Islamskie, rebelię w Afryce Północnej i ostrzejszą politykę Rosji. [Materiał "Faktów" TVN]

- Istotą Sojuszu jest ochrona każdego członka przed zagrożeniami, dlatego musimy się dostosować do zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN. Mianem wyzwań określił Państwo Islamskie, rebelię w Afryce Północnej i ostrzejszą politykę Rosji. Więcej w "Faktach" TVN o godz. 19.

Amerykański student, wyznawca sikhizmu, wygrał z amerykańską armią. Sąd federalny orzekł, że chcąc zaciągnąć się do wojska, wcale nie musi zgolić brody, ściąć włosów, ani zdjąć turbanu. 20-latek jest podekscytowany orzeczeniem i jednocześnie cieszy się, że będzie mógł służyć w armii.

Amerykańskie wojsko opublikowało raport z dochodzenia po wypadku jednego z nowych myśliwców F-35. Niemal rok temu maszyna doznała awarii podczas startu i w znacznej mierze spłonęła. Teraz ujawniono, co dokładnie się stało i opublikowano zdjęcia spalonego samolotu.

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall zbuduje wraz z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ) opancerzoną amfibię, która będzie wykorzystana w polskiej armii - podał niemiecki dziennik "Handelsblatt".

- Złożyliśmy projekt dezyderatu [postulatu - red.], który miał być stanowiskiem komisji obrony narodowej i miał wezwać rząd do wstrzymania się z podpisaniem umowy na zakup śmigłowca wielozadaniowego - poinformował Bartosz Kownacki z PiS po posiedzeniu komisji. Na konferencji Prawa i Sprawiedliwości pojawił się dawno niewidziany Antonii Macierewicz. - Ktoś się spieszy z wydatkowaniem na rzecz obcego producenta olbrzymiej sumy pieniędzy - ocenił.

Wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak zadeklarował we wtorek gotowość do rozmów o programach modernizacyjnych z prezydentem elektem Andrzejem Dudą jeszcze przed jego zaprzysiężeniem. Dał jednak do zrozumienia, że nowy prezydent nie będzie miał możliwości zmiany wyników przetargu na helikoptery dla polskiego wojska.