Wojsko

Wojsko

Szukali go trzy dni, uznali za zaginionego. Znalazł się cały i zdrowy na okręcie

Bardzo zaskakująco zakończyła się historia zaginięcia amerykańskiego marynarza Petera Mimsa. 8 czerwca mężczyzna zniknął z pokładu krążownika rakietowego USS Shiloh. Przez trzy dni bezskutecznie szukały go liczne okręty i samoloty, ponieważ uznano, że musiał wypaść za burtę. Tydzień później marynarz odnalazł się. Ciągle był na pokładzie USS Shiloh.

Ktoś utajnił część budżetu wojska. Urzędniczy ping-pong w kluczowych resortach

Obywatel już nie może się dowiedzieć, ile pieniędzy Ministerstwo Obrony Narodowej wydało na najważniejsze programy zakupu sprzętu dla wojska. W sprawozdaniu z 2016 roku liczby zostały zastąpione zwrotem: "Informacja niejawna". - Jeśli to nie jest pomyłka, to jest to wyłącznie ochrona przed nadzorem wydatków przez opinię publiczną - mówi tvn24.pl Tomasz Dmitruk, ekspert portalu "Dziennik Zbrojny" i miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa". MON twierdzi, że to nie jego sprawa. Ministerstwo Finansów coś wręcz przeciwnego.

Tam echa nie usłyszysz. Testy latającej cysterny w lesie piramid

W największej komorze bezodbiciowej na świecie przeprowadzono próby nowej latającej cysterny wojska USA - KC-46A. To specjalnie wykończony hangar w słynnym centrum badawczym Edwards Air Force Base. Jest wyłożony tysiącami piramidek z pianki, które tłumią fale elektromagnetyczne i przy okazji dźwięk. Dzięki nim można w idealnych warunkach testować elektronikę samolotów.

Astronomiczny rachunek za arsenał jądrowy. Rośnie problem Trumpa

Modernizacja amerykańskiego arsenału jądrowego - według najnowszych wyliczeń - będzie wyraźnie droższa niż do tej pory zakładano. "New York Times" twierdzi, że rachunek za nowe okręty podwodne, samoloty i rakiety wyniesie 1,2 biliona dolarów w ciągu 30 lat. Do tej pory mówiono o bilionie.

US Navy wzbogaciła się o największy okręt świata. Pokazali, jak pędzi szybciej od motorówki

Amerykańska flota przyjęła w swoje szeregi nowy lotniskowiec atomowy. Od czwartku wieczorem można go formalnie określać jako USS Gerald R. Ford. To największy okręt wojenny świata, prototyp całej serii. Budowa giganta trwała 12 lat od momentu, kiedy zaczęto ciąć pierwsze blachy mające stworzyć jego kadłub. Jest o ponad rok opóźniona, a koszty przekroczono o około trzy miliardy dolarów.

Tak chcą zatrzymać największe rakiety. Nagranie uderzenia w kosmosie

Amerykańska tarcza antyrakietowa zdała najważniejszy test od wielu lat. Udało się zniszczyć cel symulujący coś, co chce stworzyć północnokoreański dyktator Kim Dzong Un. Antyrakieta trafiła pędzącą przez kosmos głowicę rakiety międzykontynentalnej. Udało się to po raz pierwszy w historii. Cała próba kosztowała ćwierć miliarda dolarów.

MON: odbito 11 więźniów przetrzymywanych przez talibów

11 więźniów przetrzymywanych przez talibów w prowincji Helmand zostało odbitych przez jednostki afgańskich sił, przy współudziale polskich wojsk specjalnych - poinformował we wtorek szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. To wielki sukces sił afgańskich, które zostały wyszkolone przez polskie Wojska Specjalne - podkreślał.

Projekt XS-1. Amerykański robot do prowadzenia wojny w kosmosie

Ma pokonywać kilka tysięcy kilometrów na godzinę, ocierać się o kosmos i raz dziennie umieszczać na orbicie satelitę, który zastąpi te zniszczone przez wroga - oto nowy futurystyczny robot Pentagonu. Właśnie ogłoszono, że program XS-1 przechodzi do fazy prototypu. To element przygotowań USA do wojny w kosmosie.

Ukraińskie czołgi jechały przez Polskę bez specjalnego nadzoru

Transport pięciu ukraińskich czołgów wjechał do Polski i przejechał wiele kilometrów po krajowych drogach bez jakiegokolwiek nadzoru naszych służb - wynika z informacji tvn24.pl. Dopiero policja - z własnej inicjatywy - odnalazła konwój i objęła go "dyskretną obserwacją".

Fantastyczny pomysł Macierewicza na okręty podwodne. "Zbyt daleko idące uproszczenie"

Minister obrony po raz kolejny wygłosił tezę, która mogła wywołać zdziwienie. Oznajmił, że pod jego kierownictwem MON będzie dążył do "położenia większego akcentu na okręty podwodne, które muszą być wyposażone nie tylko w elementy obronne, ale także samoloty". Problem w tym, że ostatnie takie jednostki budowano w czasie II wojny światowej. - To było zbytnie uproszczenie mogące wprowadzić w błąd - mówi Dawid Kamizela z miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa".

Tworzymy fortecę Polska. Nowy plan Macierewicza na wojsko

Wojsko ma być większe, dostawać więcej pieniędzy i być w ogóle znacznie lepsze. Polska ma nie być buforem, ale fortecą - tak twierdzi MON przedstawiając swój nowy Strategiczny Przegląd Obronny. To wizja tego, jak ma wyglądać polskie wojsko w 2032 roku. Przy okazji wyszło na jaw kilka pomysłów, które mogą znacznie zmienić jego oblicze.

Pierwszy alert. Polskie F-16 przechwyciły Rosjan

Para polskich myśliwców została alarmowo poderwana w powietrze i skierowana na przechwycenie niezidentyfikowanego samolotu zbliżającego się do granicy państw bałtyckich. Była to pierwsza akcja F-16 w ramach misji Baltic Air Policing. Celem Polaków okazał się rosyjski samolot zwiadowczy.

"Rosjanie bali się tej dywizji. A teraz została jakby rozbrojona"

Minister Obrony Narodowej wzmacnia Wojska Obrony Terytorialnej i ogłasza zakup ciężarówek. Entuzjazm ministra studzą eksperci - ich zdaniem Antoni Macierewicz osłabia armię, bo potencjał obronny Polski stanowią wojska operacyjne, a nie oddziały WOT. Materiał magazynu "Polska i świat".