Wojsko

Wojsko

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wskazał pułkownika Wiesława Kukułę na dowódcę Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Dokładnie wiek temu na polu bitwy po raz pierwszy rozległ się ryk silnika i skrzypienie gąsienic. 15 września 1916 roku w pobliżu francuskich wiosek Flers i Courcelette do walki ruszyły czołgi. Ich debiut nie był specjalnie udany, ale uznano je za perspektywiczne. Choć kilka razy ogłaszano ich śmierć, to sto lat później są jednym z filarów wojsk lądowych.

W niedzielę do centrum medycznego na pokładzie amerykańskiego lotniskowca atomowego USS Dwight Eisehnower zgłosiła się marynarz narzekająca na ból brzucha. Po krótkim badaniu lekarze odkryli przyczynę - była w zaawansowanej ciąży. Urodziła zdrową dziewczynkę kilka godzin później, podczas gdy z pokładu startowały myśliwce F/A-18 do nalotów na tzw. Państwo Islamskie.

Amerykańskie wojsko prowadzi szeroko zakrojone dochodzenie w sprawie traktowania rekrutów w jednej z dwóch baz szkoleniowych Korpusu Piechoty Morskiej. Dryli i rygor od zawsze były tam wyjątkowe, jednak z najnowszych ustaleń wynika, że dochodziło tam wprost do masowego znęcania się nad kandydatami na marines. Wyjątkowo podły los czekał rekrutów-muzułmanów.

Portugalska lewica, reprezentowana w parlamencie przez komunistów, Zielonych oraz Blok Lewicy, domaga się likwidacji batalionu wojsk specjalnych. Uważają, że służba w nim jest zbyt niebezpieczna. Niedawno podczas ćwiczeń śmierć poniosło dwóch żołnierzy a dziewięciu trafiło do szpitala.

Sześć nowych okrętów US Navy zostało na czas nieokreślony wycofanych ze służby, a wszyscy pływający na nich mechanicy mają przejść ponowne szkolenie. Dodatkowo ogłoszono rezygnację z futurystycznych koncepcji, które miały czynić te jednostki wyjątkowymi. W ten sposób kontrowersyjny program okrętów do walki w pobliżu brzegu ostatecznie zderzył się z rzeczywistością.

W ciągu tygodnia dwa nowe amerykańskie okręty doznały poważnych awarii w maszynowniach. W tym samym czasie trzeci wraca do USA z Singapuru, gdzie spędził pół roku z tego samego powodu. US Navy zapewnia, że wszystkie incydenty nie są powiązane i to kwestia przypadku, ale nie da się ukryć, że reputacja jej nowych okrętów szoruje po dnie.

Kanada musiałby zapłacić 313 milionów dolarów kanadyjskich, gdyby chciała zrezygnować z zakupu amerykańskich myśliwców F-35. To efekt tego, że poprzedni rząd zobowiązał się do zakupu 65 maszyn i dołożenia się do programu ich rozwoju. Obecny zmienił zdanie i uznał F-35 za zbyt drogie.

Niemal nowy okręt patrolowy USS Fort Worth po ośmiu miesiącach postoju w Singapurze wraca do bazy w USA. Nowoczesna jednostka, jedna z najbardziej futurystycznych na świecie, zepsuła się w styczniu i przechodziła długie naprawy. Pomimo tego Amerykanie zapewniają teraz, że w sumie to nie były one poważne, a wszystko było cenną okazją do treningu.

Prokuratura i Żandarmeria Wojskowa poszukują listem gończym porucznika rezerwy Piotra Capałę pod zarzutem szpiegostwa. To ten sam żołnierz, którego za rządów PO Służba Kontrwywiadu Wojskowego podejrzewała o szpiegostwo na rzecz Federacji Rosyjskiej. Ówczesna Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie nie przedstawiła mu takiego zarzutu.

W Korei Południowej rozpoczęły się wielkie ćwiczenia wojsk amerykańskich i południowokoreańskich. Według oficjalnego scenariusza, połączone siły trenują obronę przed najazdem wojsk Korei Północnej. Tymczasem reżim w Pjongjangu bije na alarm, że "imperialiści i ich marionetki" szykują się do ataku na północ i grozi wyprzedzającym uderzeniem.

- Budżet ministerstwa obrony Japonii na 2017 rok będzie opiewał na 51 miliardów dolarów - twierdzi agencja Reutera, powołując się na swoje źródła w rządzie. To rekordowa kwota od końca II wojny światowej, dobitnie potwierdzająca kurs Japonii na remilitaryzację. W planach budżetowych ma być też zapisany cel w postaci stworzenia na przestrzeni dwóch dekad bezzałogowego myśliwca uzbrojonego w lasery.

- Program opracowania i zbudowania nowych rakiet międzykontynentalnych ugrzązł - twierdzi agencja Bloomberg. Powołując się na informatora w Pentagonie dziennikarze twierdzą, że szykując wstępny projekt i szacując jego koszt wojsko pomyliło się o wiele miliardów dolarów. Mają trwać dyskusje nad tym, co zrobić dalej.