Wojsko

Wojsko

Kiedy bombowce B-29 zrzucały bomby atomowe na Hiroszimę i Nagasaki, otwierając nową erę w historii wojen, w lotnictwie USA były takich maszyn tysiące. Dzisiaj w powietrze wzbijają się już tylko dwie, pieczołowicie odrestaurowane i pielęgnowane. Jedną z nich jest "Doktorek", który niedawno uczestniczył w niecodziennym pokazie. Za sterami zasiadł człowiek o nazwisku, które na zawsze będzie związane z B-29.

We francuskim wojsku afera z udziałem p.o. dowódcy lotnictwa. Media twierdzą, że Richard Reboul, były pilot myśliwski, wielokrotnie "pożyczał" samoloty szkolne Alpha Jet i latał nimi kilkaset kilometrów do swojego domku letniskowego w Prowansji. Wszczęto oficjalne dochodzenie.

Wzrost wydatków na wojsko będzie wolniejszy, niż chciałoby tego MON. Dzień przed posiedzeniem rządu ministerstwo wysłało autopoprawkę do swojej ustawy, zmniejszając planowany budżet sił zbrojnych na 2019 rok o 0,1 procenta PKB. - To efekt kompromisu i negocjacji - przyznał wiceminister Bartosz Kownacki.

Amerykanie ujawnili przeprowadzenie serii testów nowego lasera bojowego zamontowanego na śmigłowcu szturmowym AH-64 Apache. Podczas prób "namierzono i trafiono cel bezzałogowy". Według firmy odpowiadającej za stworzenie lasera dla śmigłowców testy były udane i pokazują, że prace "są na właściwej drodze".

Silny wiatr wyrządził duże szkody w amerykańskiej bazie lotniczej Offutt, gdzie stacjonuje wiele specjalistycznych i cennych samolotów. "Szybko poruszające się" tornado przetoczyło się pośród maszyn i uszkodziło między innymi dwa E-4B, czyli "samoloty dnia zagłady".

Po pół roku przepychanek sądowo-formalnych wojsko ostatecznie zdecydowało się podpisać umowę na dostawę nowych holowników dla Marynarki Wojennej. Wcześniej MON chciał skasować cały przetarg. Ostatecznie stanęło na anulowaniu anulowania anulowanego anulowania, po którym w końcu podpisano umowę.

Bardzo zaskakująco zakończyła się historia zaginięcia amerykańskiego marynarza Petera Mimsa. 8 czerwca mężczyzna zniknął z pokładu krążownika rakietowego USS Shiloh. Przez trzy dni bezskutecznie szukały go liczne okręty i samoloty, ponieważ uznano, że musiał wypaść za burtę. Tydzień później marynarz odnalazł się. Ciągle był na pokładzie USS Shiloh.

Obywatel już nie może się dowiedzieć, ile pieniędzy Ministerstwo Obrony Narodowej wydało na najważniejsze programy zakupu sprzętu dla wojska. W sprawozdaniu z 2016 roku liczby zostały zastąpione zwrotem: "Informacja niejawna". - Jeśli to nie jest pomyłka, to jest to wyłącznie ochrona przed nadzorem wydatków przez opinię publiczną - mówi tvn24.pl Tomasz Dmitruk, ekspert portalu "Dziennik Zbrojny" i miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa". MON twierdzi, że to nie jego sprawa. Ministerstwo Finansów coś wręcz przeciwnego.

W największej komorze bezodbiciowej na świecie przeprowadzono próby nowej latającej cysterny wojska USA - KC-46A. To specjalnie wykończony hangar w słynnym centrum badawczym Edwards Air Force Base. Jest wyłożony tysiącami piramidek z pianki, które tłumią fale elektromagnetyczne i przy okazji dźwięk. Dzięki nim można w idealnych warunkach testować elektronikę samolotów.

Modernizacja amerykańskiego arsenału jądrowego - według najnowszych wyliczeń - będzie wyraźnie droższa niż do tej pory zakładano. "New York Times" twierdzi, że rachunek za nowe okręty podwodne, samoloty i rakiety wyniesie 1,2 biliona dolarów w ciągu 30 lat. Do tej pory mówiono o bilionie.