Wojsko

Wojsko

Jazda po torze przeszkód na czas przez zaparkowane samochody, strzelanie w natarciu i obronie, wypatrywanie wroga czy bieganie z amunicją i częściami zamiennymi na czas - tak wyglądał konkurs dla czołgistów zorganizowany przez NATO. Polacy pojechali na niego w swoich najnowszych czołgach Leopard 2A5. Na podium się niestety nie dostali, ale mieli być blisko.

Desant z morza na plażę ćwiczyli w Ustce amerykańscy marines i żołnierze rumuńskiej piechoty morskiej. Była to część sojuszniczego ćwiczenia Baltops, które odbywa się na Bałtyku i w jego rejonie. Na pokładzie amerykańskiego okrętu dowodzenia USS Mount Whitney był reporter TVN24 Adam Krajewski i z bliska obserwował przebieg manewrów.

Amerykanie rozpędzają się i wyskakują swoimi pływającymi transporterami opancerzonym z wnętrza okrętów desantowych na głęboką wodę. Polacy podpływają mniejszą jednostką prawie na plażę i docierają na nią dużymi amfibiami. Floty państw NATO ćwiczą na Bałtyku, przy okazji wykonując ciekawe nagrania swoich desantów na Litwę.

Po zdawkowym oświadczeniu amerykańskiego wojska, że po raz pierwszy rozmieściło swoje duże drony w Polsce, opublikowano ich zdjęcia. Umieściła je w mediach społecznościowych 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Na fotografiach widać dwie maszyny MQ-9 Reaper (po angielsku "żniwiarz").

Trzysta osób pobiegło w I Biegu Weterana w Bolesławcu. Na starcie stawili się mistrzowie olimpijscy, żołnierze wojska amerykańskiego i polskiego oraz sami weterani i ich bliscy. - Jestem dumna z siebie. Łukasz też by był. Myślę, że jest, bo na pewno by mnie wspierał - powiedziała po biegu Aneta Kurowska, honorowa patronka biegu, wdowa po poległym w Afganistanie poruczniku Łukaszu Kurowskim.

Mają latać w czwórkę, komunikując się i koordynując swoje działanie dzięki sztucznej inteligencji. Gremliny - nowe drony opracowywane dla wojska USA - mają robić to, co będzie zbyt ryzykowne dla zwykłych samolotów. Na przykład bezpiecznie unieszkodliwiać rosyjską obronę przeciwlotniczą. Agencja Pentagonu opublikowała pierwsze nagranie pokazujące je w działaniu.

Plany MON dotyczące dostarczenia żołnierzom nowych śmigłowców zmieniają się jak w kalejdoskopie. Według najnowszych informacji przedstawiciela ministerstwa, sekretarza stanu Wojciecha Skurkiewicza, pieniądze na ten cel ograniczono niemal o połowę, a priorytety się zmieniły. Ani słowem nie wspomniał o uznawanym dotychczas za najważniejszy zakupie maszyn dla Wojsk Specjalnych.

- Wydaje mi się, że warto pokazać społeczeństwu, iż są wśród nas weterani. Przybliżyć ich. Żeby była możliwość się z nimi spotkać i porozmawiać - mówi Aneta Kurowska, wdowa po poruczniku Łukaszu Kurowskim, pierwszym polskim żołnierzu poległym w Afganistanie. To jego imienia będzie I Bieg Weterana, który odbędzie się w przyszły weekend. To jedna z pierwszych imprez tego rodzaju w Polsce.

Szef MON Mariusz Błaszczak na zakończenie swojej wizyty w Waszyngtonie wyraził zadowolenie z przebiegu rozmów. - We wszystkich rozmowach przebijało docenienie bardzo dobrej współpracy militarnej Polski z USA - powiedział minister. Poinformował, że zaprosił amerykańskiego ministra obrony do odwiedzenia Polski. - Wszystko wskazuje na to, że zaproszenie zostało przyjęte - stwierdził Błaszczak.

Amerykańskie lotnictwo przyznało duży kontrakt koncernowi Lockheed Martin, który ma stworzyć nową rakietę zdolną latać z prędkościami ponad pięciu tysięcy km/h. To jeden z dwóch podobnych projektów. Amerykanie nie chcą zostać w tyle za Chińczykami i Rosjanami, którzy z rozwoju broni hipersonicznej uczynili priorytet.

48 okrętów, w tym lotniskowiec i atomowe okręty podwodne, 76 samolotów i dziesięć tysięcy marynarzy. Komunistyczne Chiny zorganizowały największy w swojej historii pokaz siły na morzu. Wszystkiemu przyglądał się sekretarz generalny Xi Jinping, który zadeklarował dalszy szybki rozwój floty, która i tak jest już najszybciej rosnącą na świecie.

Nowy brytyjski atomowy okręt podwodny typu Astute przeszedł ważną próbę. HMS Audacious po raz pierwszy zanurzył się, choć w bardzo kontrolowanych warunkach, w basenie portowym. Okręt budowany przez koncern BAE Systems w Barrow-in-Furness przechodzi właśnie próby stoczniowe i jeszcze w tym roku ma wejść w skład Royal Navy. Jest czwartym z serii. Budowane są jeszcze trzy kolejne.